Haber Detayı
23 Ağustos 2017 - Çarşamba 18:40
 
Abdullah Teber Korkuttu; Sonumuz Felaket..!
TEBPLAST Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Teber, Türkiye'deki eğitim sistemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.
GÜNCEL Haberi
Abdullah Teber Korkuttu; Sonumuz Felaket..!

TEBPLAST Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Teber, Türkiye'deki eğitim sistemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Beylikdüzü Organize Sanayi Bölgesi eski Başkanı ve TEBPLAST Yönetim Kurulu Başkanı, Abdullah Teber, gündemde yer alan ÖSYM başkanı Ömer Demir'in istifasına yönelik haberlerle ilgili önemli eleştirilerde bulunarak; "Ülke olarak sonumuz felakete gidiyor" dedi.

"Ne Zaman Milli Politika Oluşturacağız?"

Abdullah Teber, ülkedeki gençlere iş kapısı açılmasını gerektiğine vurgu yaparak; "Türkiye'de teknik liselerde artık kaliteli eleman yetiştirilmiyor. Siz ne kadar okul açarsanız açın, o okulların içinde kaliteli hocalar yoksa çalışmalar hiç bir işe yaramaz. Ülkedeki 18-35 yaş arası gençlere iş, AR-GE kapısı oluşturmazsak, onlardan istifade etmezsek bu ülke kalkınamaz. Gelişmiş ülkelerde, gençlerin işgücünden istifade etme oranı bizlere göre 3 kat fazla. Ülkemizin gençliğini heba ediyoruz. Biz ne zaman bir milli politika oluşturacağız? Ülkenin en büyük derdi bu" dedi.

"Sonu Felaket..!"

Teber, "Sanayi ve üretimin ihtiyacı olan yetişmiş elemanlar yetiştirmeye çok uzağız. İstatistiklerde ilk 150'nin arasında hiç Türk Üniversitesi yok. Üniversiteler çoğaldıkça eğitim seviyemiz dibe iniyor. Yapılması gereken üniversite açmak yerine eğitimdeki kaliteyi artırmaktır. Örnek verecek olursak; bünyemize mühendis elemanlar alıyoruz. Fakat bu elemanlar bizim talebimizin yarısını bile karşılamıyor. Bunun sonu felakettir. Yetkililer bu konuda derhal ciddi önlemler almalıdır. Meslek Liselerinde 1937'lerden sonra öğretmen yetiştirme şansını kaybettik. Biz mesleki liselere öğretmen yetiştirmiyoruz, teknik öğretmen yetiştiren okulumuz yok. Bu, ülkenin sanayi alanında başına gelebilecek en kötü şeydir. Eğitimi eski kaliteye getirmek zorundayız.

"Rakamlar Ürkütücü"

Siyasi olarak geleceğime uysun diye Milli Eğitimle oynanırsa ülkede taşlar yerinden oynar. En az değişmesi gereken bakanlıklardan olan Milli Eğitimde, 6 ayda bir değişiklik oluyor.  Üniversiteye giriş oranlarına bakarsak, rakamlar çok ürkütücü. İmam Hatip Liseleri çıkışlı öğrencilerin üniversiteye girme oranı hemen hemen 100 iken, teknik liselerde bu oran oldukça düşük. 4 yıl sonra mezun oldukça o insanları yetiştirecek olan yine bizleriz.

"Ben Olsam İstifa Ederdim"

Sınavlarda yaşanan hatalardan dolayı ÖSYM Başkanı   Ömer Demir istifa etti. Bundan önce istifalar yaşandı. Bu hiç sağlıklı bir gidişat değil. Şahsen Ömer Demir'i  kutluyorum. Gecikmiş Adalet diye birşey var. Bu ülkenin Milli Eğitim Bakanı olsaydım, ben istifa ederdim.

"Çocuklar Yarış Atı Gibi..."

Türkiye'deki çocuklar gözlerini açtığı andan itibaren yarış atı gibi koşturuyorlar. Yapılması gereken şey, çocukların hayatlarının ilk dönemlerinden itibaren kabiliyetlerine göre yönlendirilmesidir. Sistem, Türkiye dışında dünyada bu şekildedir. Eğitim gibi önemli bir konuda sınıfta kalınıyorsa büyük yangın var demektir. O yangın nasıl söner? Nasıl tedbirler almak gerekir? Bu soruların cevaplarını alamazsak bugünlerimizi arar hale düşeriz. Umarım yetkililer bu konuda siyaseti işin içine sokmadan sağlıklı çalışmalar yürütmelidirler." diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Abdullah, Teber, Korkuttu;, Sonumuz, Felaket..!,
Yorumlar
Haber Yazılımı