Haber Detayı
31 Ekim 2019 - Perşembe 16:15
 
Başhekim Kan Verdi!
“Kan, yerini başka bir şeyin tutmadığı olmazsa olmaz..."
SAĞLIK Haberi
Başhekim Kan Verdi!

Başhekim Kan Verdi!

Beylikdüzü Devlet Hastanesi ve Kızılay işbirliği ile yapılan kan bağışı kampanyasında Beylikdüzü Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ali Kalyoncu 1100 personeliyle kan bağışı yaptı.

Bağış sonrasında vatandaşlara kısa bilgiler veren Kalyoncu,  “Kan, yerini başka bir şeyin tutmadığı olmazsa olmaz en temel ihtiyaçtır. Bu yüzden kan bağışlamak hayat kurtarmaktır. Ayrıca kan bağışlayarak sağlığınıza fayda da sağlamanız mümkün”.Kan

Vermek Stresi Sıkıntıyı Giderir

Kazalar, yaralanmalar ve doğumlar gibi çeşitli nedenlerden ötürü kan ihtiyacı doğmaktadır, kan vermek bu bakımdan bir sosyal sorumluluktur diyebiliriz. Bizim hastanemizde ortalama aylık 350-400 ünite kan kullanılıyor. Sağlıklı bir birey yılda 3-4 defa kan verebilir. Kan verdikçe; kan hücreleri yenilenir, gençleşirsiniz, kemik iliğinin yağlanmasını önlenir, kalp krizi riski azalır, kandaki kolesterol oranı düşer; baş ağrısı, stresli ruh hali, tansiyonunuz da gider. Kolesterol ve şeker düzeyleriniz de dengede kalır. Her kan verdiğinizde tarama testi yapılır. Aynı zamanda HIV, Hepatit B, Hepatit C ve frengi gibi birçok taramadan da geçmiş olursunuz” şeklinde konuştu.

Kimler kan bağışı yapabilir?

 

19 yaşından gün almış, 66 yaşından gün almamış, ilk kez kan bağışında bulunacaklar için 61 yaşından gün almamış, 1 yıl içerisinde ameliyat olmamış, dövme, akupunktur, piercing yaptırmamış, 50 kilonun üzerinde, bulaşıcı hastalığı olmayan, kendini kan verebilecek kadar iyi hisseden, bağışçı sorgulama formundaki soruları doğru cevaplamış ve uygun bulunmuş kişiler, kan bağışçısı olabilir.

beylikdüzü devlet hastanesi, ali kalyoncu, kan bagisi, kizilay, beylikdüzü devlet hastanesi başhekimi, hastane haberleri, sağlık haberleri, start tv, start türk, adom medya

Kaynak: Editör:
Etiketler: kan bagisi, saglik, beylikdüzü devlet hastenesi, bashekim, ali kalyoncu, kizilay
Yorumlar
Haber Yazılımı