Haber Detayı
19 Ağustos 2017 - Cumartesi 09:42
 
Bayram İşçilere Zehir Oldu..!
Artvin Belediyesi hizmet alım yolu ile belediyeye ait Bel-Yap şirketi bünyesinde çalıştırdığı taşeron işçilerin bir kısmının maaşlarını düşürdü.
GÜNCEL Haberi
Bayram İşçilere Zehir Oldu..!

Artvin Belediyesi hizmet alım yolu ile belediyeye ait Bel-Yap şirketi bünyesinde çalıştırdığı taşeron işçilerin bir kısmının maaşlarını düşürdü. Daha önce başka şirketten çalıştırdığı taşeron çalışanlarını, tekrar kendi şirketine dâhil eden belediye 52 taşeron çalışanının maaşını “içeride ve dışarıda” çalışanlar kategorisine uydurarak düşürdü.

50’den fazla taşeron çalışanı daha önce 1.700 TL aldığı maş yerine 1.337 TL almaya başladı. “Asgari Ücret”in 1.404 TL olmasına rağmen BES kesintisine de uğrayan 52 taşeron çalışanı aldıkları 1.337 TL ile bu ay nasıl geçineceklerini kara kara düşünüyor.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Taşeron işçilerin bazılarının neden maaşlarının düşürüldüğünü, bunun hukuki gerekçesinin ne olduğunu, bundan önce hangi hukuki dayanak ile 1.700 TL ödendiği, bu düşüşün kalıcı mı yoksa geçici mi olduğuna dair hiçbir açıklamada bulunmadı.

İşçiler Bayram Öncesi Kara Kara Düşünüyor

Artvin Belediyesi Taşeron işçileri, bu para ile ne yapacaklarını bilemediklerini dile getiriyor; “ Önümüz Kurban Bayramı, Biz zaten kurban kesemiyorduk. Ama artık bu maaş ile bayram nedeniyle çocuklarımıza bayramlık alamayacağız. Onların yüzüne bakamayacağız. Bunun yanında okullar da açılacak. Okul masrafları artı yük getirecek. Taşeronlar arasında ayrımcılık oldu. Dışarıdakiler kategorisinde olanlar yine 1.700-. 1.800 civarında alacaklar. İçeridekiler kategorisinde olanlar ise. 1337 TL aldık. Biz nasıl yaşayacağız, nasıl ayakta duracağız” diyerek yetkililerden kendilerine çare olmalarını istedi.

Başkan Kocatepe'ye Çağrıda Bulunmuştu 

DİSK Artvin Şubesi Başkanı Selim Bilgin, BU konuyla ilgili olarak bundan 2 ay önce 14 Haziran’da yerel basına yaptığı açıklama ile Başkan Kocatepe’ye çağrıda bulunarak, Artvin Belediyesi’nin Taşeron işçilerinin bir kısmının maaş düşürmesini doğru bulmadıklarını yaptığı açıklama ile kamuoyu ile paylaşmıştı. Bilgin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer vermişti;

“DİSK Genel İş Sendikası Artvin Şubesi Başkanı Selim Bilgin, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye çağrıda bulunarak taşeron işçiler için yapılacak olan ihalenin hak kayıplarına sebep olacağından iptal edilmesini istedi.

DİSK /Genel İş Sendikası Şube Başkanı Selim Bilgin yaptığı açıklamada, “Bilgin, Artvin Belediyesinde iki yıl çalıştırılmak üzere yapılan hizmet alımı ihalesi süresi bittiğinden 45 gün daha uzatılmış idi. 14 Haziran 2017 tarihinde hizmet alımı yoluyla çalışan bu işçiler için, üç aylık ihale yapılacaktır. Bu yapılacak ihaleyle de hali hazırda Artvin belediyesinden çalışmakta olan, taşeron işçilerin ücretlerinde indirime gidilmektedir. Buradan çalışan bu işçilerin kazanılmış haklarını geri alınmasının hiçbir şekilde bir açıklaması olamaz diyorum. Çalışan bu işçilerin haklarının kaybedilmesine sebep olacak ihalenin sayın belediye başkanı tarafından iptal edilmesini talep ediyoruz dedi.

Bilgin konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi, “tekrar bu konunun yaşanacak bu hak kayıplarının olamaması için, belediye başkanımızın bir değerlendirme yapabilmesi için ihaleyi iptal etmesi gerekmektedir. Asgari ücretin üstünde 200 lira- 300 lira alan işçilerin bu ücretlerini kesmeyi asla doğru bulmuyoruz. Konuyu bizzat belediye başkanımızda ilettim. İhalenin bu şekilde yapılmamasının gerektiğini söyledim. Bizim itirazımız işçi ücretlerinin düşürülmemesi konusudur. Biz bu ücretleri kazanılmış hak olarak görmekteyiz. Çalışanlar arasında yapılan ayrımcılık birine yaz birine kış olamaz olmamalıdır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bayram, İşçilere, Zehir, Oldu..!,
Yorumlar
Haber Yazılımı