Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 14:24
 
Canol Balkaya’dan Yeni Kitap
Yurt içinde ve dışında birçok karma sergide konuk sanatçı ve küratör olarak yer alan, birçok yerli ve yabancı uzun metraj film projesinin
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Canol Balkaya’dan Yeni Kitap

Canol Balkaya’dan Yeni Kitap

Yurt içinde ve dışında birçok karma sergide konuk sanatçı ve küratör olarak yer alan, birçok yerli ve yabancı uzun metraj film projesinin yapımcılığını ve koordinatörlüğünü üstlenen Canol Balkaya’nın İletişim Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı Kompartıman raflarda yerini aldı.

Musa isimli kanser hastası bir adamın çetrefil zamanlardan geçmesine rağmen yaşama aşkını hiç yitirmeyişini ve ömrünün son günlerinde planladığı gibi sevdikleriyle beraber Ankara Ekspresi’ne binip ebedi bir yolculuğa çıkmak istemesini konu alan Kompartıman, ayazına ve gri devlet binalarına rağmen Ankara’yı sevenlerin hikayesi.

Vasiyeti üzerine annesi, babası, kız kardeşi, nişanlısı ve en yakın arkadaşı dışında Musa’nın davet ettiği Fikret adında gizemli bir adam da bu yolculuğa eşlik ediyor. “Fikret’in herkesi tanıdığı ama kimsenin Fikret’i tanımadığı” muamma yüklü, seksenlerin kaotik atmosferiyle örülülü bu romanda Canol Balkaya duyarlı, içli ve melankolik kalemini konuşturuyor.

Kitap Hakkında:

“Hani az önce size farklı ölüm şekillerinden bahsediyordum ya, belki de bana bir ayrıcalık verilmiş. O da, kendi cenaze törenimi organize etme lüksü. Ben de bu lüksü kullanmaya karar verdim. Sizden yapmanızı istediğim birkaç şey var. Ne de olsa herkes son arzusunun yerine getirilmesini hak eder...”

Musa, kanser hastası bir adamdır. Çetrefil zamanlardan geçmesine rağmen yaşama aşkını hiç yitirmemiştir… Ömrünün son günlerinde sevdikleriyle beraber, Ankara Ekspresi’ne binip ebedi bir yolculuğa çıkmak ister. Bu yolculukta onları gizemli mektuplar beklemektedir. Ama asıl sürpriz, geçmişten çıkıp gelen, ne idüğü belirsiz tuhaf yabancının kendisidir…

Kompartıman, ayazına ve gri devlet binalarına rağmen Ankara’yı sevenlerin hikâyesi. Seksenlerin kaotik atmosferiyle örülü, muamma yüklü bir ilk roman.

Canol Balkaya, duyarlı, içli ve melankolik bir kalem…

Kaynak: Editör:
Etiketler: canol balkaya kimdir, kompartıman
Yorumlar
Haber Yazılımı