Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 12:41
 
Desteklenmeyen İşletim Sistemlerine Yönelim Çoğalıyor mu
Kaspersky tarafından yapılan araştırmaya göre birçok tüketici ve şirket, desteklenmeyen veya ömrünün sonuna gelmiş işletim sistemlerini kullanıyor.
GÜNCEL Haberi
Desteklenmeyen İşletim Sistemlerine Yönelim Çoğalıyor mu

Tüketiciler Desteklenmeyen İşletim Sistemlerine mi Yöneliyor

Kaspersky tarafından yapılan araştırmaya göre birçok tüketici ve şirket, desteklenmeyen veya ömrünün sonuna gelmiş işletim sistemlerini kullanıyor. İşletim sistemlerinin yeni sürümleri bulunsa da Türkiye’de tüketicilerin yaklaşık 38’i, Windows XP veya Windows 7 gibi desteklenmeyen veya destek süresinin sonuna gelmek üzere olan işletim sistemlerini kullanmaya devam ediyor. Aynı zamanda, Türkiye’deki çok küçük işletmelerin 35,5’i, KOBİ’ler ve kurumsal şirketlerin ise 35’i halen bu sistemlere güveniyor. Bu durum, güvenlik risklerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Çoğu durumda, bir işletim sisteminin ömrü tamamlandığında geliştirici marka yeni güncelleme yayınlamaya son veriyor. Bunların arasında güvenlik güncellemeleri de bulunuyor. Güvenlik araştırmacıları veya siber saldırganlar bu sistemlerde, daha önce bilinmeyen açıklar bulabiliyor. Bu açıklar siber saldırılar için kullanılabiliyor. Sorunu çözecek yamayı alamayan kullanıcılar da tehlikeye açık halde kalıyor. Sorunun ölçeğini anlamak için bu tür riskli sistemlerden ne kadar bulunduğunu tespit etmek isteyen Kaspersky araştırmacıları, Kaspersky Security Network kullanıcılarının izniyle toplanan işletim sistemi bilgilerini analiz etti. Analizin sonucunda her on tüketiciden dördünün eski sistemleri kullanmayı sürdürdüğü görüldü. Bunlar arasında Windows XP ve Vista gibi çok eski olanlar da bulunuyor.

Kullanılan eski işletim sürümlerine bakıldığında tüketiciler ve çok küçük işletmelerin yüzde birinin Windows XP kullandığı görülüyor. Bu işletim sistemi 10 yıldan fazla süredir desteklenmiyor. Türkiye’de bazı tüketiciler (1) ve şirketler (Çok küçük işletmelerin 0,8’i, KOBİ’ler ve kurumsal şirketlerin 0,6’sı) ücretsiz Windows 8.1 güncellemesini kaçırıp Windows 8 kullanmayı sürdürüyor. Microsoft, Ocak 2016’dan bu yana Windows 8’e destek vermiyor.


Kaynak: Editör:
Etiketler: Desteklenmeyen, İşletim, Sistemlerine, Yönelim, Çoğalıyor, mu,
Yorumlar
Haber Yazılımı