Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 16:41
 
Foça, Çevrede Olanlara İsyan Ediyor
Foça Kent Konseyi Başkanı Özlem Duvan Temizel karar vericilere şu şekilde seslendi: “Bizi yöneten sizler; o makam ve mevkilerde karar verici olarak bulunmanızın nedeni, bizim sizlere o yetkiyi
YAŞAM Haberi
Foça, Çevrede Olanlara İsyan Ediyor

Foça, Çevrede Olanlara İsyan Ediyor

“O bölgenin hassasiyetini en iyi orada yaşayan bilir”

Foça Kent Konseyi Başkanı Özlem Duvan Temizel karar vericilere şu şekilde seslendi: “Bizi yöneten sizler; o makam ve mevkilerde karar verici olarak bulunmanızın nedeni, bizim sizlere o yetkiyi vermemiz, ortak yasalarımız ve ülkemizin Demokratik yönetimi adına aldığınız sorumluluk sebebiyledir. Bölgenin çevre ve yaşam hassasiyetini en iyi o bölgenin yaşayanları bilir. Bu nedenle özellikle ülkemizin demografik ve ekonomik olarak yükünü çeken kıyı bölge halkları olarak, yerel halkın endişelerine kulak vermenizi istiyoruz.”

Yurtta yaşanmakta olan talana dur diyebilmek için başarı hikayelerine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Temizel, Foça’daki cüruf sıkıntısına dikkat çekti: “Yıllardır Foça’mızı tehdit eden sanayi adı altında maruz kaldığımız vahşete karşı haklı mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. İzmir’in Kuzey ormanları, akciğerleri olan Foça ormanlarının ortasında depolanan cüruf dağları kangren gibi tüm bölgeyi tehdit eder hale gelmiştir. Foça ormanları da en az Kaz Dağları kadar önemli ve korumaya değerdir”

“Ekosistem Ağaç Dikilerek Onarılmaz”

Yapılan basın açıklamasında tahrip edilen doğal hayata dikkat çekildi. Özlem Duvan Temizel “Yok edilen doğal orman ekosistemi, ağaç dikerek onarılmaz. Çünkü ağaç bu sistemdeki binlerce canlı türünün sadece bir tanesidir. Bu kandırmacaya son verin. Tahrip ettiğimiz, doldurduğumuz, doğal yapısını bozduğumuz kıyı alanlarının acı faturasını gelecek nesiller ödeyecektir. Yuvaları dağıtılan, yaşam alanları işgal edilen foklar plajlarda dolaşmaya başladı. Domuzlar mahallelerde elden besleniyor. Yaban hayatını yok ediyoruz. Yapılaşma kurbanı dere yatakları sel olup ölüm saçıyor. Dereler borulara hapsedildi, yaylalar can çekişiyor. İşte tam da bu yüzden ilk önce Foça’mızdan, Kazdağları’ndan, Kelebekler Vadisi’nden, Salda Gölü’nden, Şirince’den, Munzur Dağları’ndan, Atatürk Orman çiftliğinden çekin ellerinizi” dedi.

“Çevre Ve İnsanca Yaşama Haklarımızın Korunmasını İstiyoruz”

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ise mikrofonu alarak Foça'da çevre hassasiyetinin çok yüksek olduğunu belirtti ve şunları söyleyerek basın toplantısını sonlandırdı: “Toprağını, suyunu, geleceğini seven herkes burada. Ege ve Marmara Belediyeler Birliği ve Kıyı Ege Belediyeler Birliği olarak biz, yaklaşık 3 aydan beri çevre katliamlarıyla ilgili mücadelemizi sürdürüyoruz.  Yerinden yönetim ve yönetişim gereği çıkardığımız bu sese kulak vermenizi, anayasamızın ve uluslararası sözleşmelerin gereği olan çevre ve insanca yaşam hakkımızın korunmasını talep ediyoruz. Foça Belediyesi olarak bu çevre talanlarına dur demek için üzerimize düşen her görevi yapmaya hazırız. Mücadelemiz sürecek.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Foça,, Çevrede, Olanlara, İsyan, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı