Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 15:45
 
Gençlere Atatürk'ü Sevdirmek İstiyorum
Kırklareli'nin Vize ilçesinden olan ve Hollanda'da yaşayan Bülent Türker "Atatürk ve Çanakkale müzemi açmak için Trakya'da bir yer arıyorum" dedi.
GÜNCEL Haberi
Gençlere Atatürk'ü Sevdirmek İstiyorum

Gençlere Atatürk'ü Sevdirmek İstiyorum

Kırklareli'nin Vize ilçesinden olan ve Hollanda'da yaşayan Bülent Türker "Atatürk ve Çanakkale müzemi açmak için Trakya'da bir yer arıyorum" dedi.

Aslen Kırklareli Vize’li olan, Vize ve Hollanda da yaşamını sürdüren Bülent Türker, Hollanda da  yıllardır Çanakkale ve  Atatürk müzesi ile milyonlarca insanın Avrupa’da sevgisini kazandı. Geçtiğimiz yıl 27 Nisan’da Hollanda’daki müzesi, Türk Dünyası Dünya Kültür ödülünü alan, Hollanda Kraliyet Madalya sahibi ve  2005 yılında Hollanda da halk oylaması ile 40 yılın en iyi kalpli insanı seçildi. Vize’li Bülent Türker, Türkiye'deki objeleri ve  Hollanda’daki malzemelerinin bir bölümü ile Trakya’da tarihi bir binada  muhteşem bir Atatürk ve Çanakkale galerisi açmak istediğini, bu konuda  duyarlı Belediyeler ile iş birliği yapmaya hazır olduğunu, elinde bulunan  koleksiyonunun  Türkiye’deki insanların da görmesi gerektiğini, gençlere Atatürk ve Çanakkale’yi sevdirmeyi düşündüğünü belirtti.

Malzemeleri Halkımız Görmeli

Bu konuda  tarihi bir bina ve büyük olması gerektiğini, hatta yurtdışındaki Atatürk’ün altın işlemeli silahını da bu  galeriye getirmeyi düşündüğünü belirten Bülent Türker, “Vize’li olmaktan gurur duyuyorum.  25 yıllık yurt dışı koleksiyonum ve dünyanın her yerinden satın aldığım  malzemeleri  halkımız görmeli.   Hatta girişten alınacak ufak meblağlarında sokak hayvanları ve  başarılı sporcular ile  engelli  insanlar için projelerde kullanmayı planlıyoruz. Bu galeriyi açacak belediye  gelecek yüz binlerce  ziyaretçinin il veya ilçeye ne kadar büyük getiri sağlayacağını düşünmeli. Trakya da böyle bir galeri yok. Bunun için görüşmelere açığım” dedi.

Atatürk’ü Tanıttığım İçin Mutluyum

Türker, 10 yıldır Fransa, Hollanda, Almanya ve Belçika da fuarlar açtığını,  Atatürk ve Çanakkale müzesini 2015 yılından beri Hollanda’daki kendi evinde, 309 m2 müzesi ile 1 milyondan fazla insana ücretsiz olarak tanıttığım için çok mutluyum." dedi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: vizeli bülent türker, dünya kültür ödülü, en iyi kalpli insanı, Atatürk’ün altın işlemeli silahı, Bülent Türker yurt dışı koleksiyonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı