Haber Detayı
08 Şubat 2019 - Cuma 16:28
 
Kahramanın Adı Cami’ye verildi
Çanakkale kahramanı Yahya Çavuş’un ismi Büyükçekmece’de yaşatılacak.
İSTANBUL Haberi
Kahramanın Adı Cami’ye verildi

Çanakkale kahramanı Yahya Çavuş’un ismi Büyükçekmece’de yaşatılacak. Çanakkale Savaşı’nın önemli kahramanlarından biri olan Ezineli Yahya Çavuş’un ismi Büyükçekmece’de açılışı yapılan Yahya Çavuş Camii’nin ibadete açıldı.

Çanakkale Savaşı’nda, Ertuğrul Koyu çıkarmasında 67 askeriyle, 3000 kişilik İngiliz kuvvetlerinin karaya çıkışını geciktiren Ezineli Yahya Çavuş'un adı Büyükçekmece’de açılışı yapılan Yahya Çavuş Camii’nde yaşatılacak.

 

Yahya Çavuş’un Torunu Açtı

Büyükçekmece Pınartepe Mahallesi’nde açılışı yapılan camiye Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Yahya Çavuş’un birinci kuşaktan torunu ve aynı zamanda Kıbrıs gazisi olan Mustafa Canbaz katıldı. Açılış öncesi Kuran tilaveti gerçekleşti. Ardından açılış kurdelesinin kesilmesiyle birlikte Yahya Çavuş Camii ibadete açıldı. Başkan Akgün’ün caminin yapımına katkı sunan Osman Karamercan ve Yahya Çavuş’un torunu Mustafa Canbaz’a plaket sunmasının ardında Yasin-i Şerif okundu ve Cuma namazı kılındı.

 

Birbirini Tamamlayan 3 Anlamlı Proje

Çanakkale destanının önemli iki kahramanı olan Seyit Onbaşı ve Ezineli Yahya Çavuş’un isimlerinin Büyükçekmece’de yaşatıldığını belirten Büyükçekmece Belediye Başkan Dr. Hasan Akgün,  “Çanakkale destanının 100’üncü yıl anısına iki tane cami yaptırdık. Bir tanesi adı Seyit Onbaşı Camii. O muhteşem kahramanın ismini taşıyor. Bu cami de Yahya Çavuş Camii. Bu da bu ölümsüz kahramanın ismini taşıyor. Bu iki şahsiyet Çanakkale destanının en büyük simgeleridir. Cumhuriyetimizin kuruluşunun temelinin atıldığı Çanakkale destanı 100’üncü yılına armağan olmak üzere yapmış olduğumuz bu camilerin tam ikisinin ortasına Çanakkale destanını simgeleyen Çanakkale Abidesi’nin heykelini koymuştuk. Üçü birbirini tamamlayan bir proje. Çanakkale destanını ebedi bir şekilde yaşatan bu iki kahraman toplumun gözünde bu muhteşem, dünyada eşi benzeri olmayan Çanakkale’nin bu muhteşem simgeleri bu iki cami üzerinde yaşayacaktır. İslam alemine hayırlı olsun, şehrimize hayırlı olsun. Bu güzel Cuma gününe çok yakıştı” dedi.

 

 “Dedemize şehitlik, bize de gazilik nasip oldu”

 

Büyükçekmece Belediye Başkanı’na teşekkürlerini sunan Yahya Çavuş’un torunu ve Kıbrıs gazisi olan Mustafa Canbaz, “Başkanımızdan sağ olsun, Allah razı olsun. Çok memnun olduk. Kıbrıs gazisiyim, dedemize şehitlik, bize de gazilik nasip oldu. Çok gururlandım, haddimden fazla gururlandım. Yerden göğe kadar Allah razı olsun başkanımızdan. Dedemiz zamanında çok büyük fedakarlıklar yaptı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çanakkale, kahraman, Yahya Çavuş, Büyükçekmece, Ezineli Yahya Çavuş, Yahya Çavuş Camii, Osman Karamercan, Mustafa Canbaz, Ertuğrul Koyu, Büyükçekmece Belediye Başkanı, Hasan Akgün,
Yorumlar
Haber Yazılımı