Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 15:07
 
Kırmızı Et Tüketimine Dikkat
Kurban Bayramı’nda Aşırı Ve Dengesiz Kırmızı Et Tüketimi, Sağlık Açısından Olumsuz Sonuçlara Sebep Olabiliyor.
SAĞLIK Haberi
Kırmızı Et Tüketimine Dikkat

 

Kırmızı Et Tüketimine Dikkat

Kurban Bayramı’nda Aşırı Ve Dengesiz Kırmızı Et Tüketimi, Sağlık Açısından Olumsuz Sonuçlara Sebep Olabiliyor.

Kurban Bayramı Yıl İçerisinde Kırmızı Et Tüketiminin En Fazla Olduğu Dönemdir. Bayram Sofralarında Yapılan Lezzetli Yemekler Et Severlerin İştahını Fazlasıyla Açıyor. Ancak Özellikle Kurban Bayramı’nın Yazın En Sıcak Dönemine Denk Geldiği Bu Yıl Et Tüketimi Konusunda Çok Dikkatli Olmak Gerekiyor. Sayısız Faydası Olan Kırmızı Et, Dengeli Tüketilmediği Takdirde Vücuda Büyük Zararlar Verebiliyor.

Kırmızı Etin Faydaları Neler?

Acıbadem Fulya Hastanesi Kalp Ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, Kırmızı Etin Faydalarını Şu Şekilde Açıklıyor: “Bir Defa Kırmızı Et Çok İyi Bir Protein Kaynağıdır. Sağlıklı Bir Beslenme Programı İçinde Günlük Kırmızı Et Tüketimi Kişinin Kilo, Boy, Yaş Ve Fiziksel Özellikleri İle Değişmekle Birlikte 50-150 G Arasında Olmalıdır. Yaklaşık 100 G Kırmızı Et, Sağlıklı Bir Erişkinin Günlük Protein İhtiyacını Karşılamaya Yeterli Olmaktadır. Hem De Kırmızı Etin İçeriğindeki Aminoasitler, Vücudun İhtiyacı Olan Tüm Aminoasitleri İçermektedir. Demir İçeriği Açısından Da Önemlidir. Kadınlar İçin Gerekli Olan 8 Mg/Gün Ve Erkekler İçin Gereken 15 Mg/Gün Miktarlarındaki Demiri Alabileceğimiz En İyi Besin Kaynaklarından Biridir. Bu Nedenle Demirin Rol Oynadığı Tüm Basamakların Sağlıklı Yürümesinde Kırmızı Et Tüketmek Fayda Sağlar. Kanda Bulunan Ve Oksijen Taşıyan Hemoglobinin Yapısında Bulunan Demir, Vücudun Tüm Dokularının Oksijenlenmesi Açısından Oldukça Önemlidir. Kas Kitlesini Korur Ve Enerji Sağlar. Kırmızı Et, Protein İçeriği İle Hem Kas Kitlesinin Sağlanması Hem De Gereğinde Vücut İçin Enerji Kaynağı Olarak Kullanılabilmesinden Dolayı Değerli Bir Besindir. Çinko İçerir Ve Bağışıklık Sistemini Destekler. Vücudun Günlük İhtiyacı Olan 15 Mg’lık Çinko İçin İyi Bir Kaynak Olan Kırmızı Etin 100 Gramında 7-8 Mg Kadar Çinko Bulunmaktadır. Bağışıklık Sisteminin Güçlü Olmasında Çok Büyük Öneme Sahip Olan Çinko, Aynı Zamanda Beyin Fonksiyonlarında Ve Kas Yapılanmasında Da Önem Taşımaktadır. Ayrıca B Vitamini Deposudur. Kırmızı Etin İçinde Bulunan B12 Vitamini Sinir Sistemi, B6 Vitamini Bağışıklık Sistemi, B3 Vitamini Sindirim Sistemi Ve B2 Vitamini İse Cilt Ve Göz Sağlığı Açısından Önemlidir.

Aşırı Tüketimi Oldukça Zararlı

Kırmızı Etin Dengeli Tüketilmediği Takdirde Vücutta Olumsuz Etkilere Sebep Olacağını Belirten Dr. Cem Arıtürk: “Kırmızı Etin İçeriğindeki Kolesterol, Hiperkolesterolemiye Neden Olabilir. Aşırı Kırmızı Et Tüketimi Hipertansiyon Hastalığının Da Önemli Sebeplerindendir. Kalp Ve Damar Sistemi Rahatsızlıkları, Önerilen Miktarların Üzerinde Kırmızı Et Tüketimi İle İlişkilidir. Özellikle İşlenmiş Et Ürünlerinin Tüketimi Mide Kanserine, Kırmızı Etin Aşırı Tüketilmesi İse Kalın Barsak Kanserlerine Neden Olabilmektedir. Bunlar Dışında Pankreas Ve Prostat Kanseri Oluşumu Da Aşırı Kırmızı Et Tüketimi İle İlişkilidir. Yine Et Tüketimine Bağlı Ürik Asit Miktarının Artışı, İdrar Yolu Taşlarına Ve Gut Hastalığına Neden Olabilmektedir. Ayrıca Hazımsızlık, Şişkinlik Gibi Mide Problemleri Ve Kabızlık Gibi Diğer Sindirim Sistemi Problemlerine De Neden Olabilmektedir. Böylesi Önemli Ancak Doğru Şekilde Ve Miktarda Tüketilmediğinde Zarar Verme Potansiyeli Olan Kırmızı Ete, Raflardan Tabağımıza Kadar Geçen Her Basamakta Dikkat Etmeliyiz. Yediğimiz Etin Kesim, Depolanma, Satış Sürecindeki Hijyen Ve Saklama Koşulları Çok Önemlidir. Sağlıklı Koşullarda Kesilmiş, Hazırlanmış Ve Soğuk Zincir Kurallarına Uyulmuş Olması Sağlık Sorunlarının Önüne Geçilmesinde Etkili Olmaktadır” Dedi.

Pişirilme Şekli Sağlık Açısından Çok Önemli

Etin Pişirilme Şeklinin De Sağlığa Olan Etkileri Açısından Çok Önemli Bir Faktör Olduğunun Altını Çizen Dr. Cem Arıtürk, Sözlerini Şöyle Noktaladı: ”Özellikle Trans Yağlar Kullanılarak Kızartmak Yerine Izgara, Haşlama Ve Fırında Pişirme Gibi Sağlıklı Metotların Kullanılmasını Şiddetle Tavsiye Ederim. Son Olarak İnançlarından/Tercihlerinden Ötürü Kırmızı Et Tüketimi İle İlgili Olumlu/Olumsuz Düşünenlere De Saygı Duyduğumu Belirtip Dengeli Beslenmenin Önemini Hatırlatarak Kırmızı Etin Sağlıklı Koşullarda Ve Yeterli Miktarlarda Tüketildiğinde Yararlı Bir Besin Olduğunu Vurgulamak İsterim.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: kırmızı et faydaları, kırmızı et, aşırı tüketim, pankreas, hiper tansiyon,
Yorumlar
Haber Yazılımı