Haber Detayı
30 Nisan 2019 - Salı 16:32
 
Kusmak Orucu Bozar mı?
Sağlık sorunları nedeniyle midesi bulanan ve kusan kişiler oruçlarının bozulup bozulmayacağını merak ediyor. Pek, kusmak orucu bozar mı? Diyanet İşler Başkanlığı, kusmak orucu bozar mı sorusuna yanıt verdi. İşte, milyonlarca insanın merak ettiği bu sorunun yanıtı..
GÜNCEL Haberi
Kusmak Orucu Bozar mı?

Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde se oruç bozulur. Hz. Peygamber (s.a.s.),“Oruçlu kimse kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza yapmak durumundadır.

Kusarsak Abdestimiz Bozulur mu?

Hz. Peygamberin (s.a.s.) kusmaktan dolayı abdest aldığı rivayet edilmiştir (Trmzî, Tahâret, 64). Ancak bunun ağız dolusu olması gerekir. Ağız dolusu kusulan şey, ster yemek ster safra ster kan olsun abdest bozar. Balgam se tükürük hükmünde olup abdest bozmaz. Ağız dolusu sayılmanın ölçüsü, gelen kusmuğun zorlanmadan tutulamayacak bir durumda olmasıdır. Bulunduğu ortamı değiştirmeden birden fazla kusma halinde toplamı ağız dolusu olan kusmukla da abdest bozulur (Merğînânî, el-Hdâye, I, 110-113; Mevsılî, elİhtyâr, I, 49-52; Meydânî, el-Lübâb, I, 12). Şâfîlere göre se kusmakla abdest bozulmaz (Mâverdî, el-Hâvî, I, 199-200).

Orucu Bozan Şeyler Neler?

 Orucun temel unsuru, yeme, çme ve cnsel lşkden uzak durmak, nefs bunlardan mahrum bırakmak olduğu çn, oruçlu ken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şey kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler le uyuşturucular ve tiryaklik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbdîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kusmak orucu bozar mı, diyanet işleri başkanlığı, ramazan ayı, iftar, orucu bozan şeyler neler, hz.peygamber
Yorumlar
Haber Yazılımı