Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 16:46
 
PTT Türkiye’yi Yarışmada Temsil Edecek
Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ), ‘En İyi Avrupa Pulu’ yarışmasına endemik bir kuş türü olan “Anadolu Sıvacısı” görselli anma pulu ile katılıyor. Bu yıl “Kuşlar” temasıyla gerçekleşecek yarışmada ülkemizi temsil edecek PTT AŞ’ye https://www.posteurop.org/europa2019 internet adresinden oy verilebilecek.
GÜNCEL Haberi
PTT Türkiye’yi Yarışmada Temsil Edecek

PTT AŞ, Avrupa Kamu Posta İşletmecileri Birliği (PostEurop) tarafından 2002 yılından bu yana düzenlenen ‘En İyi Avrupa Pulu’ yarışmasında “Anadolu Sıvacısı” görselli anma pulu ile yer alıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden adayların katılacağı yarışma kapsamında 9 Eylül 2019 tarihine kadar oylama işlemi devam edecek.

 

Türkiye’ye Özgü Bir Kuş Türü

 

Ülkemizi "En İyi Avrupa Pulu" yarışmasında temsil edecek pul görselinde yer alan Türkiye’ye özgü Anadolu Sıvacısı kuşu, Anadolu’nun narin kuşları arasında yer alıyor. Ülkemizin iğne yapraklı ormanlarında yaşayan Anadolu Sıvacısı 13-15 gram arasındaki ağırlığı ve 12- 13 cm boya sahip. Başının üst yarısının siyah olması, gözlerinin üstünde göze çarpan beyaz bir tüy şeridi bulunması ve göğsünün üzerinde yer alan geniş kestane renkli lekesi ile diğer kuşlardan ayrılan Anadolu Sıvacısı kuşu endemik bir kuş türüdür. Anadolu Sıvacısı, dünyanın en eski uluslararası koruma örgütü olan BirdLife International tarafından “Avrupa Ölçeğinde Korumada Öncelikli Kuşlar” kategorisine dahil edilerek koruma altına alınmıştır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ptt, kuşlar temalı yarışma, en iyi avrupa pulu, anadolu sıvacısı, avrupa kamu posta işletmecileri birliği, avrupa ölçeğinde korumada öncelikli kuşlar, en narin kuş türleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı