Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 17:52
 
Türk İnsanının Yüzde 55’inin Hala Deprem Hazırlığı Yok
Türk İnsanı Yüzde 63 Oranla En Çok Depremden Korkuyor… Gençlerde Bu Korku Daha Az; Kadınlarda İse Daha Çok Türk İnsanının Yarısına Yakını, Evinin Hasar Göreceğini Ya Da Yıkılacağını Düşünüyor
GÜNCEL Haberi
Türk İnsanının Yüzde 55’inin Hala Deprem Hazırlığı Yok

Türk İnsanının Yüzde 55’inin Hala Deprem Hazırlığı Yok

Türk İnsanı Yüzde 63 Oranla En Çok Depremden Korkuyor… Gençlerde Bu Korku Daha Az; Kadınlarda İse Daha Çok

Türk İnsanının Yarısına Yakını, Evinin Hasar Göreceğini Ya Da Yıkılacağını Düşünüyor

Buna Rağmen Türk İnsanının Yüzde 55’inin Hala Deprem Hazırlığı Yok…

Acil Durum Toplanma Alanları Bilgisi Uyarı Veriyor

AKUT Seminerlerine Katılanların Farkındalığı Daha Yüksek

AKUT, En Fazla Bilinen Arama, Kurtarma Ve Yardım Sivil Toplum Kuruluşu

Ülkemizin En Önemli Afetlerinden 1999 Marmara Depremi’nin 20. Yılı Yaklaşırken, Bu Afetteki Rolüyle Ülke Gündemine Giren AKUT’un, “Deprem Farkındalık Ve Bilinçlendirme Araştırması”Nın Sonuçları Önemli Mesajlar İçeriyor.

Türk İnsanı En Çok Depremden Korkuyor

Türkiye Temsili Olmak Üzere 26 İl Ve İstatistiki Bölgede, Xsights Araştırma Ve Danışmanlık Şirketi İşbirliğiyle Gerçekleştirilen Araştırmada, Türk İnsanının Afetler Arasında En Çok Depremden Korktuğu Bulgulandı (63). Araştırmada, Depremi Sırasıyla; Yüzde 21 İle “Yangın”, Yüzde 8 İle “Sel, Su Taşkınları”, Yüzde 3 İle “Toprak Kaymaları-Kaya Düşmeleri” Takip Etti. Diğer Tüm Afetlerden Korkulma Oranı Toplam Yüzde 1 Çıkarken, Katılımcıların Yüzde 6’sı Hiçbir Doğal Afetten Korkmadıklarını Belirtti.

Buna Rağmen Türk İnsanının Yüzde 55’inin Deprem Hazırlığı Yok…

Olası Bir Depreme Karşı Hazırlık Durumunun Sorgulandığı Bölümde Katılımcıların Yüzde 55’inin, “Herhangi Bir Hazırlığının Olmadığını” Belirtmesi, Araştırmanın Uyarı Mahiyetindeki Sonuçlarından Biri Oldu. Bu Oranı, Yüzde 21 İle “İlkyardım Eğitimi Aldım”, Yüzde 19 İle “Evimi Sigorta Yaptırdım” Ve Yüzde 12 İle “Acil Durum Çantası Hazırladım” Cevapları İzledi.

Türk İnsanının Yarısına Yakını, Evinin Hasar Göreceğini Ya Da Yıkılacağını Düşünüyor

AKUT’un Araştırmasına Katılanların Yüzde 43’ü Olası Bir Depremde “Evlerinin Hasar Göreceğini- Yıkılacağını Düşünürken”, Yüzde 32’isi Bir “Hasar-Yıkılma Beklemiyor”. Bu Konuda Her 4 Katılımcıdan 1’i İse Kararsız.

Evde Güvenli Bir Alana Saklanmak İlk Sırada

Araştırmanın Önemli Amaçlarından Birisi De, Katılımcıların, Deprem Anında “İlk Yapılacak Şey” Konusundaki Düşüncelerinin Ortaya Konmasıydı. Araştırma Sonuçlarında Yüzde 38 İle “Evde Güvenli Bir Alana Saklanmak” Birinci Sırada Yer Aldı. Bunu Sırasıyla Yüzde 23 İle “Hemen Evden Dışarı Çıkarım”, Yüzde 22 İle “Çocuğumun Yanına Giderim” Ve Yüzde 13 İle “Hiçbir Şey Yapmam” Yanıtları Takip Etti. Bu Bölümün En Dikkat Çekici Bulgusu Düşük Gelir Grubunun Ve 55 Yaş Üstünün Oldukça Yüksek Bir Oranda “Hiçbir Şey Yapmam” Yanıtını Vermesi Oldu.

AKUT Seminerlerine Katılanların Bilinci Yüksek

Araştırma Sonuçlarında, AKUT’u Bilenlerin, Bilmeyenlere Göre Daha Hazırlıklı Olduğu Gözlendi. Bu Alanın İlginç Sonuçlarından Birisi De, AKUT Seminerlerine Katılanlar Arasında “Evini Sigorta Yaptıranlar” Ve “Binalarının Deprem Dayanıklılığını Kontrol Ettirenlerin” Anlamlı Olarak Fazlalığı Oldu. İlk Yardım Eğitimi Bölümünde İse Katılımcıların Yüzde 48’i “Eğitim Almayı Düşündüğünü” Belirtti.

Recep Şalcı: Toplum Olarak En Çok Depremden Korkuyoruz Ancak Yeterli Hazırlık Düzeyine Ulaşmış Değiliz.

Başta Deprem Ve Diğer Doğal Afetler Olmak Üzere, Tüm Arama-Kurtarma Faaliyetleriyle İlgili Toplumsal Bilinç Ve Farkındalık Düzeyini Yükseltmeyi, Her Zaman İçin Arama Kurtarma Çalışmalarının Kendisi Kadar Önemsediklerini Belirten AKUT Başkanı Recep Şalcı Araştırma Sonuçlarıyla İlgili Şunları Söyledi: “Büyük Marmara Depremi’nin Üzerinden Dile Kolay 20 Yıl Geçti Ama Maalesef Hala Hem En Çok Depremden Korkuyoruz Hem De İnsanımızın Yarısından Fazlasının Deprem Hazırlığı Yok. Türkiye Temsili Bilgileri İçeren Araştırma Sonuçları Başka Açılardan Da Dikkat Çekici. Hiçbir Zaman Amacımız Acıları Hatırlatmak Değil; Daha Fazla Önlem Alınması İçin Farkındalık Yaratmak. Bireysel Bilinçlenmeye Çok Daha Fazla İhtiyacımız Var. Aslında Yapacağımız Şeyler Çok Zor Değil. Binalarımızı Sağlam Yapacağız, Sağlam Olmayanları Güçlendireceğiz, Deprem Sırasında Ve Sonrasında Ne Yapmamız Ve Yapmamamız Gerektiğini Bileceğiz. Farkında Olma, Kendimizi, Çocuklarımızı Ve Çevremizi Bilinçlendirmeyle Bu Büyüklükte Bir Acı Yaşama Riskimiz Azalır”.

Acil Durum Çantasında “Su” Üçüncü Sırada Çıktı

Katılımcıların “Acil Durum Çantasında” Bulundurdukları Materyaller Konusunda Yüzde 53 İle İlk Sırayı “El Feneri” Aldı. El Fenerini, Yüzde 48 İle “Kuru Yiyecekler, Bisküvi, Konserve”, Yüzde 42 İle “Su” Ve Yüzde 34 İle “Sargı Bezi” İzledi.

Acil Durum Toplanma Alanları Bilgisi Uyarı Veriyor

Araştırmanın Belki De En Önemli Sonuçlarından Birisi, Katılımcıların Yüzde 58’inin Yaşadıkları Bölgede “Acil Durum Toplanma Alanı Olmadığını” Belirtmeleri Oldu. Böyle Bir Alanın Olduğunu Belirtenler İse Yüzde 21’de Kaldı. Geriye Kalan Yüzde 21’lik Kesim İse Toplanma Alanına Yönelik Bilgilerinin Olmadığını Belirtti. Ayrıca Bölgesinde Acil Durum Toplanma Alanı Olanların Yüzde 23’ü De, Bu Alanların Yerini Bilmiyor. Önemli Bir Ayrıntı Olarak AKUT Deprem Bilinçlendirme Seminerlerine Katılanların, Toplanma Alanlarının Yerini Daha Fazla Bildikleri Dikkat Çekti.

Hayat Üçgeni Metodu Bilinmiyor

Deprem Anı Pozisyon Alma Konusunda En Önemli Yöntem Olan “Hayat Üçgeni” “Yat-Korun Tutun” Metodunu Katılımcıların Yüzde 79’unun Bilmemesi Araştırmanın Üzerinde Önemle Durulması Gereken Sonuçlarından Birisi Oldu. Bu Metodu Bilenler Arasında Kadınlar Ve 55 Yaş Üstü Bireyler Daha Yüksek Bir Orana Sahip.

AKUT En Fazla Bilinen Arama Kurtarma Ve Yardım Sivil Toplum Kuruluşu Çıktı

AKUT’un Toplum Arasında Bilinirliğinin De Değerlendirildiği Araştırmada Kurum, En Fazla Anımsanan STK Çıktı. AKUT Her 2 Katılımcıdan Birisi Tarafından Biliniyor. AKUT’un Faaliyetlerinin Bilinirlik Oranları İse Şöyle Sıralandı: “Deprem Arama Kurtarma (Yüzde 91)”, “Enkaz Arama Kurtarma (Yüzde 71); “Doğa Arama Kurtarma (Yüzde 63); “Dağ Arama Kurtarma (Yüzde 61); “Kentsel Arama Kurtarma (Yüzde 43)…

23 Yıl İçinde, Sadece Türkiye’de Değil, Büyük Afet Yaşamış Birçok Ülkede, 2879 Operasyonda Yardıma Koşan AKUT, 2657 Kişiye Yeniden Umut Işığı Oldu, 1277 Hayvanın Kurtarılmasını Sağladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: türk insanı ,deprem, deprem olasılığı, acil durum çantası, su,
Yorumlar
Haber Yazılımı