Haber Detayı
06 Mayıs 2019 - Pazartesi 16:44
 
Yarım Günlük ‘Oruç’
Anadolu'nun eski ve köklü geleneği ‘Tekne Orucu’, Eyüpsultan'da yaşatılmaya devam ediyor.
İSTANBUL Haberi
Yarım Günlük ‘Oruç’

Bu yıl da Ramazan'ın her günü öğle ezanından bir saat önce Zal Mahmut Paşa Külliyesi Ramazan Çocuk Bahçesi’nde toplanan 4-8 yaş arası çocuklar, öğle ezanının okunmasıyla hep birlikte oruçlarını açıyor.

Eyüpsultan Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte, Anadolu'nun unutulmaya yüz tutmuş eski ve köklü geleneği olan tekne orucu ile sahura kalkan ve öğlene kadar bir şey yemeyen çocuklar, öğle ezanıyla birlikte oruçlarını açtı. Etkinlikte Karagöz ve Hacivat gösterisiyle eğlenen çocuklara, patlamış mısır ve macun ikram edildi.

Çocuklar Ramazan’ı Yaşayarak Öğrenecek’

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken etkinlikte yaptığı konuşmada, Ramazan’ı çocuklarla beraber yaşamamız gerektiğini söyledi.

Çocukların Ramazan’ı yaşayarak öğreneceklerini ifade eden Köken, ‘Yarım gün tutup daha sonra tam gün tutmaya başlayacaklar. Bunu bizden sonraki nesillere aktarabilmek için çocuklarla beraber yapmamızda fayda var. Çocukların bu işi severek yapmaları, bundan sonraki nesillere de bunu aktarmaları lazım’ dedi.

Bu Ramazan’da Sloganımız: Selam’

Eyüpsultan Belediyesi'nin bu seneki ramazan sloganının selam olduğunu dile getiren Başkan Deniz Köken, şunları söyledi: ‘Biliyorsunuz bizim bu Ramazan’da sloganımız selam. Niye selam? Selam demek, benden sana zarar gelmez demek. Selamın ana özelliği budur. Barış meselesini en iyi anlatan argüman selamdır. Selamın karşılığında da Aleykümselâm dediğimizde benden de sana zarar gelmez demiş oluruz. Böylece barış kavramını çok net bir şekilde anlatmış oluyoruz’ dedi.

Ramazan’ın insanların hepsinin eşit olduğu bir ay olduğunu vurgulayan Deniz Köken şöyle devam etti: ‘Yaşlılarla gençlerin hepsinin bir arada olduğu ve aynı anda aynı şeyleri yaptığı, aynı saatte yemek yediği bir aydır. O yüzden bizim bu Ramazanımızın en önemli niteliği çocuklarla yaptığımız tekne orucudur’ şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: eyüpsultan belediyesi, deniz köken, eyüpsultan, zal mahmut paşa külliyesi ramazan çocuk bahçesi, ramazan, tekne orucu, karagöz ve hacivat, çocuk
Yorumlar
Haber Yazılımı