Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 17:24
 
Yeryüzü İftarında Tam 20 Bin Kişi…
Esenler Belediyesi, yeryüzünün renklerini aynı iftar sofrasında buluşturdu. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un da katılımıyla 20 bin Esenlerli dünyanın 48 ülkesinden gelen misafirlerle birlikte iftar yaptı.
İSTANBUL Haberi
Yeryüzü İftarında Tam 20 Bin Kişi…

Esenler Belediyesi'nin Esenler Dörtyol Meydanı'nda kurduğu "Yeryüzü Kardeşlik Sofrası"nda 20 bin Esenlerli iftar yaptı. Balkanlar, Afrika ve Asya'nın  48 ülkesinden 100 kişinin de yer aldığı iftarda, çeşitli yöresel lezzetler de yeryüzü kardeşliğini pekiştirdi. Esenlerliler'in de evlerinde yapıp getirdikleri yemekler ise, Ramazan'ın paylaşım ruhunu ortaya koydu. Programa Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'nun yanı sıra AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve çok sayıda kişi katıldı. Kurtulmuş ve Göksu, sofraları gezerek vatandaşlarla sohbet ettiler.

Gönül Coğrafyamızın Sınırı Yok

Esenler'de, sokak iftarları ve gönül sofralarıyla bu Ramazan'da 250 bin insanla buluştuklarını söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler'de gelenekselleşen "Yeryüzü Kardeşlik İftarı" ile ilgili, “Yediden yetmişe tüm vatandaşlarımızla aynı sofrayı paylaşırken aynı zamanda 48 ülkeden 100'e yakın kardeşlerimizle beraber kardeşliğimizin sınır tanımadığını, bizim kardeşliğimizin coğrafi bir pergelle çizilecek sınırlarla değil, gönül coğrafyamızın gönül sınırlarımızın ne kadar büyük olduğunu gösterdiğimiz Ramazan'ın son 10 günlük diliminde bizi bir araya getiren Rabbimize hamdolsun" ifadelerini kullandı.

Ramazan, Millet Ve Ümmet Olma İklimi

Ramazan ayının birlik ve beraberlik ayı olduğunun altını çizen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise şöyle konuştu:

"Burası muazzam bir coşkunun, kardeşliğin, dayanışmanın ve gerçekten güzel bir havanın olduğu iftar sofrası. Burası Yeryüzü Sofrası. Bu anlamda bu sofranın içerisinde bulunmak hepimiz için bir sevinç ve onur vesilesi. İnşallah Ramazan ayı yaptığımız ibadetler, tuttuğumuz oruçlar, ettiğimiz dualarla birlikte tam manasıyla gönül gözü uyanıklığıyla Ramazan'dan istifade etmiş olanlardan olalım. Ramazan sadece şahsi olarak kendimizi terbiye etmek, nefsimizi terbiye etmek değil aynı zamanda her birimiz açısından şuurlarımızı arttırmak bakımından vesile olsun. Ramazan bir millet olma bilincini, bir ümmet olma bilincini yeniden kuşandığımız önemli manevi bir iklimdir. Burada da aramızda farklı milletlerden renkleri ve dilleri farklı olan kardeşlerimiz var. Ramazan bize yoksulun, kimsesizin, mağdurun hakkını veren bir imkan olduğu gibi, aynı zamanda 1 milyar 700 milyon Müslüman ümmetin ortak dertlerini de yeniden değerlendirmek ve daha da ileriye gitmek için önemli ve tarihi bir fırsattır. Ramazan'ın içerisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi hürmetine İslam ümmetinin ve aziz milletimizin halini çok daha iyi bir yere götürsün."

Esenler'de Fetih Gecesi

Teravih namazının ardından Dörtyol Meydanı'nda gerçekleşen Ramazan etkinliklerinde de İstanbul'un fethinin 566'ncı yıldönümü dolayısıyla düzenlenen gecede Vatan İlahi Kaside Grubu, İstanbul'un fethi ve Fatih Sultan Mehmet'i konu alan kasideler seslendirdi. Daha sonra ilahiyatçı yazar Hıdır Kartal da İstanbul'un fethi ile ilgili bir konuşma yaptı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: esenler, esenler belediyesi, esenler haberleri, numan kurtulmuş, yeryüzü iftarı, yeryüzü kardeşlik sofrası, esenler dörtyol meydanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı