Yazı Detayı
13 Nisan 2018 - Cuma 20:31
 
2019 Seçimleri Ve Muhalefetin Sistem Arayışı??
Ayhan BAYRAM
adommedya@gmail.com
 
 

 2019 Seçimleri Ve Muhalefetin Sistem Arayışı??
 

Eğer ülkemizde mevcut/OHAL dışında, olağanüstü başka bir hal olgu ve olay meydana gelmezse-Yeni Sisteme göre-yapılacak olan her(3) Seçim de yani;Mahalli İdareler/Belediyeler Seçimi, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile Parlamento/TBMM-Milletvekili Seçimleri-önceden belirtilen-yer ve zamanında ;2019 yılında yapılacaktır.. 
Ancak..                                                                   
Sanıyorum ki!Yurttaşlarımızda, 2016'da-kabul edilerek yürürlüğe giren-anayasa değişikliğiyle getirilen(Cumhurbaşkanlığı sistemine) rağmen hala bir kafa karışıklığı ve buna bağlı olarak hala bir belirsizlik de söz konusudur.Ve çünkü (Muhalefetle beraber) belki toplumun yarısından fazlası da-kendileri için-yeni sistemin henüz ne getirip/götüreceğinin bile farkında değildir.                        
Böyle olunca da.-Toplumsal katmandaki kafa karışıklığını göz ardı etmemek gerekiyor.. 
Evet..
Önümüzdeki 2019'da belki (3)Seçimi de bir yılda yapmış ve belki o zaman  biraz rahatlamış da olacağız lakin;Seçimlerle ilgili olan vazgeçilmez haslet ve hasretimizi-arz,talep ve beklentilerimizi-de  çok muğlak ve müphem bir geleceğe doğru öteleyip/erteleyerek.. 
Şimdi..
2019 Seçimlerine doğru hızla yaklaştığımız bu günlerde,siyasal arenadaki manzaraya baktığımızda şu ikilemi görebiliriz.
-İktidar Partisiyle MHP Ve BBP;Kararlı bir şekilde-Seçim ittifakını da kurmuş görünerek;Cumhurbaşkanlığı sistemini savunuyorlar,.
-Muhalefet Partileri CHP,İYİ Parti,SP Ve HDP ise;Henüz bir ittifak falan kurmamakla beraber,bazen sessiz,bazen de aşikar olarak eski sisteme/Parlamenter sistemine-yeniden döneceklerinin açık sinyalini vermeye çalışmaktadırlar.. 
Şüphesiz ki!
Bunu da seçmenin-Seçimlerdeki hür iradesi belirleyecektir...Millet iradesini hangi parti ya da partiler ittifakına (50+1 oranında) yansıtırsa;O parti ya da partiler ittifakı da-Milletin tercihine uygun olarak- istedikleri Sistemi-hayata geçebilecektir..

 
Yani..
2019'den sonra;Ya Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilecek,
Ya da-yeniden Parlamenter sisteme geri dönülecektir..
(devam edecek)
 
Etiketler: ayhan bayram, siyasi makaleler, filaş haber, toplumsal makaleler,
Yorumlar
Haber Yazılımı