Yazı Detayı
23 Ekim 2018 - Salı 12:33 Bu yazı 319 kez okundu
 
Afganistan'da kadın olmak..!
Aynur YAVUZ
 
 

 Afganistan'da kadın olmak.

Farkhunda Melikzade...
Afgan'lı müslüman bir kadın. Daha 27 yaşında... Caminin önünde muska satan, din taciri şarlatanla tartıştığı için dövülerek, taşlanarak, yakılarak öldürülüyor.


19 Mart 2015.
Namaz kılmak için gittiği cami kapısında cahil halkı "herderde devadır, hastalığa şifadır" diyerek kandırarak muska satan, şarlatanla tartışmaya girip "sizi kandırıyor inanmayın doktora gidin" dediği  için tartışan molla; 27 yaşındaki öğretmen adayı Farkhunda ile başa çıkamayacağını anlayınca  din taciri molla, "Kuran yakıyor" diye iftira atıp cemaati başına topluyor, galeyana gelen camiden çıkan, oradan geçen halk ellerine aldıkları taşlarla, sopalarla genç kadına vurmaya başlıyorlar.
Gözlerini kin bürüyen halk, öyle kendini kaybediyor'ki, Farkhundeyi, linç ettikten sonra hızlarını alamayıp yukarı çıkarıp, boşluğa bırakıyorlar, yere düşen kadının üzerinden arabayla geçiyorlar, ve sonunda üzerine gaz döküp yakıyorlar. 
Bu nasıl bir vahşettir yarabbi...! Hiç bir canliya böyle bir vahşet nasıl reva görürsünüz? Bu canı sizmi verdiniz ki siz alıyorsunuz?
Hemde din adına.. Hemde. İslam adına...
Meseleyi  anlasalar ,dinleseler, Farkhundeye kendini savunma fırsatı verseler, bu kızcağız şu an hayatta olurdu belki.
Cehalet bunun adı...! Aynı zamanda vahşet...! İslam adına yapmaları da ayrı bir üzüntü ve utanç kaynağı...

İşin aslı sonradan ortaya  çıkıyor. Sırf muskacı şarlatan'ın işine çomak soktu diye..! gencecik bir kadın vahşice öldürülüyor.
Birilerinin ölümü, diğer kadınları cesaretlendiriyor, ayaklanılıyorlar, "yeter" diyorlar kadına yapılan bu yargısız infaz dursun artık diyorlar. Mahkemede dava görülmeye başlanıyor. Ama giden geri gelmiyor.

Ne acıdır'ki bunun gibi örnekler çoğu İslam ülkelerinde hala yaşanıyor. Kadın olduğu için değer verilmediği ,insandan sayılmadığı ve kendini  savunamadığı için ne yazıkki bazı kadınlar'ın  sonu Farkhunde gibi oluyor.
Bid'alar, adetler, gelenek ve görenekler zaman zaman islam dininin önüne geçiyor.  Helal haram kavramlarının yerini gelenekler, görenekler, ayıplar alıyor...Töreler islam hukuku gibi algılanıyor. Ahh... keşke hazıra konmayı bıraksak'ta  Okusak... Araştırsak, birilerine beynimizi kiraya verip "intisap" ederek yaşamasak.
Allah akıl vermiş araştırmak için, beyin vermiş kullanmak için.Dünyanın bir çok yerinde hatta ülkemizin bir çok köşesinde sayıca az olsada kadınların  sonu maalesef  böyle oluyor. 

Bizim ölçümüz İslam olmalı. Rehberimizde Kuran. Peygamber efendimizin örnek hayatını şiar edinirsek, İslamda yobazlar, cahiller tutunamaz barınamaz. Kuran'ın ilk ayetide "OKU"değilmi'dir?

Ve Bir Ses Yükseldi Veda Hutbesi'nden...
"Kadınlar size Allahın emanetidir"
Hz. Muhammed S.A.S

Selam ve dua ile ...

 
Etiketler: aynur yavuz, afganistanda kadın olmak, köşe yazısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı