Yazı Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 09:07
 
Aşk Soğuk Bayırda Başladı
Fahriye KİREMİT
KİREMİTTEN DAMLALAR
 
 

KİREMİTTEN DAMLALAR..!

 

Kızların muhabbeti kesilir, telaşla eve döner. Kardeşi menekşe ateşler içinde Hasan’ babası, anası sağlık ocağına giderler. Vakit geçmez bir avluya bir kapı önüne çıkar Seher tedirgin gece yarısını geçti. Avludan dışarı çıkamıyor. Ay karanlık. Uzaklardan geliyor gece kuşlarının sesi. Köpekler havlıyor. Kız üzgün haber alamıyor.. Ana babası gelmedi. Bahar ağlıyor. Seher şaşkın onu susturmaya çalışıyor beceremiyor. Hıçkırıklara boğuluyor. Usulca korkma, gelirler demeye çalışıyor. Menekşe’miz solacak mı? Bahar dayanamıyor. Seher sus ağzından yel alsın. Çekiştiriyor Bahar’ı, gece soğuk ayaz var içeri girelim diyor. Köpeklerin havlaması artıyor. Ortalık aydınlanır gibi. Motor sesi gelip avlunun önünde susuyor. Heyecanla koşuyor kızlar. Hasan’ın dolmuşundan baba iniyor. . Menekşe yok ana diyorlar yok. Baba üzgün ama kızlara korkmayın. Menekşe bir süre hastanede kalacak. Biraz üşütmüş. Tabi ananız da başında olacak. Seher, doğru söyle diyor. Menekşe’mize ne oldu. . Bahar koşuyor Hasan ağam sen ordaydın sen doğru söyle! Bizim Menekşemiz soldu mu? Yok bacım zatürre olmuş. İlaç tedavisi olacak. Biraz kalacak orda. Merak etmeyin sakin olun diyor.

Baba dönüp Hasan’a sağ ol diyor gece, gece seni yorduk. Ne demek ağam Menekşe bizim de bacımız. Görevimiz. Bana müsaade deyip arabasına biniyor. Baba Odadaki sedire oturuyor. Düşünüyor, dalgın. Üstüne varmak istemiyor kızlar. Seher sadece biz ne zaman göreceğiz baba. Bilmem biraz iyi olsun alır geliriz. Menekşe koymuştu baba kızın adını. Bir bahar, seher vaktiydi. Zehra‘yı kaçırdığında. Başka köye vermem diye inatlaşmıştı babası. İstemiş vermemişti babası Zehra çok güzeldi. Kaçalım demişti kaçtılar. Seher anasına benziyordu gamzeleri güzel gözleri vardı. Onlar her gizli, gizli konuştuklarında hayal kurar kızımız olursa adını Menekşe erkek ise Ömer koyarız derlerdi. İlk kızları Seher babası sevgili Zehra’yı seher vakti kaçırmış kızın adını Seher koymuştu. Sonra hatırladı Bahar mevsiminde kaçırmıştı. Onun için Bahar koydu öteki kızın adını. Menekşe en küçüktü zaten kızın adı menekşe olacaktı. Biliyor musunuz kızlar dedi. Onun adı neden Menekşe ve kızların adının sebebini bir, bir anlattı. Hala sevgi doluydu Sesi titriyordu Zehra’dan söz ederken. Seher’in dikkatinden kaçmadı. Aklına Şahin geldi. Beni babamdan istese dedemin ettiğini eder mi. Yatmaya giderken iki yana salladı güzel başını hay Allah neler geliyor aklıma. Uzun bir gündü Seher ve ailesi için gece de uzun yorgundu başını yastığa koydu derin bir uykuya daldı.

Evin düzeni değişti anne olmayınca ne zordu. Bütün işler Seher’e kalmıştı. Zor da olsa yapmalıydı. Babası kasabaya gidecekti. Anasının istediklerini hazırladı. Bir bohça yaptı. Avlu kapısında Hasan bekliyordu Menekşe ile anası bir haftadır hastanedeydi. Çok özlemişti kızlar. Soramıyorlardı da baba her gün gidip geliyor anlatıyordu. Ateşi düşmüş artık kalkıp yürümeye yemek yemeğe başlamıştı Aklı da Şahinde onu düşünüyordu. Seslenmişti ya ardından bekleyeceğim demişti. Soğuk bayıra geliyor muydu? Kimseye soramazdı. Fadime sık sık geliyor Seher’e ev işlerinde yardım ediyordu. Ona anlatırken bile utanmıştı. Yüzüne bakamıyor hep gözlerini kaçırıyordu. Kuyuya da gidemezdi. Evde işler yapılacaktı. Anası varken nasıl yetişiyordu. Şahin yine rüyalarının kahramanı oldu. Sadece umut ediyordu rüyalarda buluşurum diyordu. Artık günler beklemekle geçiyordu. Seher için, için yanıyordu. Bir yandan kardeşi için dualar ediyor bir yandan yüreğindeki sızıyla inliyordu. Nihayet on gün sonra Hasan’ın dolmuşu kapıdaydı. Avlu kapısını açıldı. Koşarak geldi Menekşe. Kucakladı ablası onu kokladı özlemişti. Şükürler olsun iyisin dedi. Özledim ablam. Bahar nerede diye sordu babası. Bahar ‘a seslendi Koşarak indi merdivenleri. Anasının boynuna sarıldı. Menekşe abla diyerek koştu. Ailenin o anda tek eksiği Ömer’di.

Avlu kapısında görüldü muhtar. Gözünüz aydın askerden mektup var. Sevinçleri katlandı. Hepsi birden çöktü basamaklara. Çok uzun zamandır haber alamadıkları için endişeliydi hepsi. Mektubu Bahara verdi babası hızlı okuma dedi anası. Hı dedi Seher tek, tek oku anlayalım. Uzunca mektuptu. Tekrar, tekrar okudu. Anası göz yaşlarını tutamıyor, babası saklamaya çalıyordu. Şahin askerlik yaptı mı? aklına takıldı. Ömer yakında gelecekti. Şafak saymaya başladım diyor. Kardeşlerinin gözlerinden ana babasının da ellerinden öpüyordu. Sevinçleri ikiye katlanmıştı. Bir de ayrıca diyordu Ömer muhtar emmiye de selam ederim. Seher’le Bahar kıkır, kıkır güldüler. Kızlar biliyordu ya muhtarın kızı Ayşe Ömer’in dönüşünü dört gözle bekliyordu. Baharı gördüğü her yerde haber sorardı. Kızlar bakıştılar gülüşürken. Ana dedi Bahar ben pınara gidiyordum. Gidip geleyim dedi. İki güğüm aldı eline. Maksadı Ayşe’ye haber iletmekti. Üzüntüler geride kaldı. Seher, Fadime’nin çeyizine yardım etmeye gidiyor. Anası evde, babası tarlada. Ara sıra öğle yemeği götürüyor. Saçların tarıyor. Güzel elbiseler giyiniyor. Yolda sağına soluna bakınıyor. Yok! Şahin gelmiyor. Tarlaya giderken bayıra doğru yöneliyor. Belki çıkıverir karşısına. Kaçmam diyor. Göremiyor. İçinde anlamadığı bir özlem var. Nasıl da bu kadar özlerim Bana umut vermedi ben bir köylü kızıyım beni beğenmez ki. Umutları sönüyor. Mahzunlaşıp dönüyor.

Oysa Şahin onu göremediği için dağlarda bayırlarda divane gibi dolaşıyor. Arkadaşları hafta sonu şehre evlerine gidiyor. O yaralı gitmek istemiyor. Bu köyde iyileşmeyi bekliyor. Kendini işine veriyor. Yaşadığı kötü günleri unutmaya gayret ediyor Bu arada nasıl ok gibi kirpikler kalbime saplandı. Nasıl vuruldum o gözlere soruyor cevabını bulamıyor.. Soruları çözmekte zorlanıyor. Belki ona dokunsa güzel gözlerine baksa çözülecekti. Tarlada ayran içerken su içemedim kuyudan derken anlamış mıydı. Şahin Hasan’dan Seher’in ve kardeşlerini öğrendi Menekşe’nin hastalığını da. Ne kadar talihsizdi.

Devam edecek…

 
Etiketler: Aşk, Soğuk, Bayırda, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı