Yazı Detayı
27 Mayıs 2020 - Çarşamba 19:24 Bu yazı 230 kez okundu
 
Bademler Çiçek Açmış..!
Fahriye KİREMİT
KİREMİTTEN DAMLALAR
 
 

Mevsim ilk bahar  elbette  bademler , erikler çiçek açacak. Kırlar bayırlar yeşerecek.  Issız  tepeler de gelincikler  nazlı, nazlı salınacak.  Yüksek yaylalardan   Güneşe selam verecek, kırların sarı saçlı   beyaz  tenli gelinleri papatyalar  bahar türküleri söyleyecek. Kainat uyanacak. Şaşırmak niye.  Neden  bu   heyecan. Kıştan sonra bahar gelecek. Gönüllerde kış bitecek. Yüreklere bahar sevdası can verecek. Yorgun  düşünceler , koşsun baharın kucağına.  İlk bahar ne güzelsin!

 

Güneş sımsıcak Ay daha parlak. Dereler   berrak akacak..

Bademler çiçek açtıkça ,yangın başlayacak. Mazinin unutulmaz hatıraları yeniden canlanacak  

Bademler çiçek açar,  meyvesi  olmaz .  Yarım asırlık ,  hüzün dolu hikayenin kahramanları. ,İkiz kardeş gibi onlar yan yanadır. Bademler her  ilk baharda çiçek açar. Koca bir mahallenin  merkezi.  Kaçamak bakışlar bademin gölgesinde. Mahallenin gençleri  akşam üzeri toplanır. Genci yaşlısı. Bademlerin altında. Heyecan dolu iki takım. Voleybol maçında. İddialı , maçlar, gazozuna. Hakem isyanda. Yenilenler, gazoz ısmarlarken hakem. Hakem ağlıyor. Küçük kız mahallenin voleybol hakemi.  Ağabeyler cimrilik ediyor

Asla ona gazoz alınmıyor.

Lütfi abi kızıyor. Gidip gazoz alıyor. Yoksa başka hakem yok . Yarınki maça.

  İlk baharlarda, Badem ağacının gölgesini özleyenler var. Akşama kadar  o mahallenin marifetli kadınları çay sohbetinde.  Oyuncuların   faulleri. Bir de itiraz eden mızıkçılar. Yarım yüzyıllık hikaye. Badem ağaçlarının  öyküsü.

 Sabah 7.15 otobüsü badem  ağaçlarının altında beklenir. Kimi işine kimi okuluna gidecek. Her gün aynı saatte aynı kişiler. Aslında çift taraflı otobüs beklenir hangi semtin aracı yokuşun başında görülse o tarafa koşulur.

Hayret itişip kakışmak yok. Sen otur ben önden bindim yok.  Her kes aynı yerde. Gençler aracın sahanlık bölümümde. Arada kaçamak bakışlar ağacın  gölgesinde kalır. Otobüs gelende  konuşmazlar.

Yıllar sonra  yolu düşen mahallesini özleyene. Ağacın sevdalısının. Tüm mahalle sakinlerinin sesi çınladı kulaklarında. Ama kimse yoktu.

 Onlar ikiz gibiydi.  Birinin dalı kesilmiş. Öteki kahrından yalnız kalmaktan yorulmuş. Ağaç ,can  çekişiyor. Boynu bükülmüş. İkizini kesmişler. Yerinde beton yığını . Kocaman bir bina Yalnızlığın hüznü çökmüş ağacın gönlüne. Eğmiş dallarını kırılıp  ,dökülmüş.  Yalnızlık acısı çökmüş baharı müjdeleyen beyaz çiçekli dallarına .Kimse otobüs yolu gözlemiyor.artık.Voleybol filesi yok.. Güneşe hasret  yalnız ağaç .

Her bahar çiçek açmıyor artık.  Kahretmiş ya ikizine. Yalnız koymuş kışın ayazında yazın kavuran sıcağında. O da özlermiş mahallenin coşkulu dostluğunu sabahın telaşlarını.  Onlar  iki badem ağacı o mahallede sevgiyi temsil eder. Aşkı anlatırmış.  O yüzden kurumuş dalları. O da onları özleyenler kadar özlüyormuş. Yarım asırlık sevdanın özlemin  hikayesi.  Her ilk bahar özlemle anarmış.  O da mahallede artık sessiz ve yalnız kalmış. Şimdi hatıralar treninde gezmenin ne anlamı var mı diyorsunuz. Her mevsim baharı müjdeleyen bademleri  göremedik. Bademler çiçek açmış diyemedik. Korona hatıralarımıza bile elin  kolun uzandı  yok ol artık

Kiremitten Damlalar

 
Etiketler: Bademler, Çiçek, Açmış..!,
Yorumlar
Haber Yazılımı