Yazı Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 14:53
 
Bozulan İnsan Psikolojisi..!
Rüzgar BÜYÜKTANKAYA
adommedya@gmail.com
 
 

Bozulan İnsan Psikolojisi..!

 

Sevgili okurlarım son zamanlarda yaşanılan birçok sorunla birlikte bozulan insan psikolojisi birçok hatayı da beraberinde getiriyor. Bazen bir emniyet mensubu kardeşimiz kazayla da olsa bir çocuğu öldürebiliyor, bazen psikolojisi bozuk eş, eşini çocuklarını bazende kendisini öldürebiliyor. Bazen hayvana şiddet bazen doğaya şiddet bazen de kadına şiddet oluşuyor.

 

Peki, bu durumun önüne geçemez miyiz? bu duruma kadar gelmeden bir şeyler yapılamaz mı?

 

Şimdi bakalım insan psikolojisi hangi sebeplerden bozulur?

Evet değerli okurlarım insan psikolojisi birçok nedenden bozulabilir temel neden çocuklukta yaşananlar. En çokta bizlerin psikolojisinin bozulmasına neden olan çocukken yaşadıklarımız. Bir annenin çocuğa bağırması, bir babanın çocuğa tokat atması, çocuğun istediklerini alamaması, anne babanın evde sürekli tartışma halinde olması v.s bu gibi nedenlerden psikolojimiz bozulabilir.

 

Öncelikle şunu söylemek isterim düzelmeyecek hiçbir şey yoktur hayatta yeter ki isteyelim. Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz. Hadi bakalım çocukluğumuza dönelim ve yaşadıklarımızla yüzleşelim. Bu yüzleşme kolay olmayacaktır güç bir durum yıllarca kabul etmediğiniz ve hatırlamak istemediğiniz olaylarla yüzleşmek ve bu durumu kabul edip anlayabilmek oldukça güç.

 

Lakin çözüm kolay elimize bir defter bir kalem alıyoruz ve yaşadıklarımızı yazıyoruz hatırlarken ağlayabilir, sinirleriniz bozulabilir kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Bu sıraladığımız olaylardan bir tanesi annemizin bize tokat atması olsun.

 

Şimdi;

soru1:Annem bana neden tokat attı?

Soru2:Annem hangi psikolojiyle bana tokat attı?

Soru3:Annem bana tokat attığında özel yaşamı ne durumdaydı?

Soru4:Annem bana sebepsiz mi tokat attı?

Soru:5 Annem bana tokat attığında ağladı mı?

Soru:6Annem bana tokat attığında ben ne yapıyordum?

 

Gördüğünüz gibi bu soru tekniğiyle yerinde ve zamanında yapacağımız psikolojik sorgu bizim psikolojimiz bozulmadan olayların nedenlerini anlamamızı  ve yaşadıklarımızı daha az hasarla atlamamızı sağlayacak.

Bozulan insan psikolojisi gizli kalan yaşanmışlıkların eseridir. Çocukken yaşadıklarımızın bir bölümü bilinçaltında yer yapar ve kum tanecikleri gibi zihnimizi yorar.

 

Bilinçaltı temizliği yapılması gerekir. Zamanla bilinçaltı temizliği ordaki yerleşik kayıtları siler ve zihin pozitif düşüncelere dönüşür. Pozitif düşünen zihin kolay kolay psikolojik olarak bozulmaz. Yaşamak güç verir. Psikolojik danışmanlık

 

 
Etiketler: Bozulan, İnsan, Psikolojisi..!,
Yorumlar
Haber Yazılımı