Yazı Detayı
22 Ocak 2018 - Pazartesi 09:45
 
Gerçek Stratejik Ortak..!
İbrahim Öztek
adommedya@gmail.com
 
 

 

Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı PROF.Dr. İbrahim Öztek

Gerçek Stratejik Ortak;  Türkiye-Azerbaycan

“20 Yanvar, Bir Acı Günün Getirdikleri”

BİZİM GERÇEK STRATEJİK ORTAĞIMIZ AZERBAYCANDIR. BİZ AYNI CANIZ, AYNI KANIZ VE BİRBİRİMİZ İÇİN DÜŞÜNMEDEN CANIMIZIDA KANIMIZI DA VERİRİZ.

1990 YILINDA Rusların 66 000 kişilik ordu ile Azerbaycan’ı işgali, Azerbaycan Türkünün bağımsızlık aşkını yeniden alevlendirdi. Şimdi Azatlık Meydanı olan Lenin Meydanında bir milyon vatansever toplandı. Meydandaki El yazması müzesinin balkonuna dikilen “AYYILDIZLI BAYRAK”, artık bir semboldü ve “BİR KERE KALKAN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ” SLOGANI İLE 20 Ocak, yani 20 Yanvar (Kanlı Ocak) günü Azerbaycan gençliği tanka topa karşı göğüslerini siper ettiler.  147 şehit, 744 yaralı ve 841 tutuklamaya karşın Azerbaycan Türk’ünü caydıramadılar.  Bu yüksek irade Sovyet imparatorluğunu çatırdattı, çökertti ve alevlenen milli irade, yalnız Azerbaycan’ın değil, tüm Sovyet baskısı altındaki milletlerin özgürlüğe kavuşmasını sağladı.

 

  18 ekim 1991 tarihinde bağımsızlığını yeniden kazanan Azerbaycan’ı Kafkasların yıldızı haline getiren büyük devlet adamı Haydar Aliyev’in, Rusya’ya  rağmen, Türkiye için ya da Türkiye ile birlikte oluşturduğu projelerin önemi  çok büyüktür.

Her şeye rağmen;

Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının hayata geçirilişi,

Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz hattı,

Bakü-Ahılkelek-Tiflis-Kars demiryolu hatları,  onun eseridir.

 

Türkiye Azerbaycan Stratejik Verimliliği

26 haziran 2012 tarihinde de Sayın Tayyip Erdoğan ve Sayın  İham Aliyev’in öncülüğünde imzalanan Trans Anadolu  doğalgaz  boru hattı projesi (TANAP)  Türkiye ve Azerbaycan için hayati öneme sahip projelerdir. Petkim ve Sokar’ın verimli çalışmaları ile her iki ülke için on  milyarlarca dolar güvenilir gelir kaynakları oluşturulacaktır.

Hakim güçler bu stratejik verimliliği hazmedememektedir.

Diğer yandan bölgemizde sahnelenen oyunların ana sebebi  Azerbaycan, Ortadoğu ve Hazar petrolleri  ile petro-gaz arterleridir. Zamanında Winston Churchill’in belirttiği gibi bir damla petrol, bir damla kandan kıymetli olmuştur. Petrolün bedeli yüz yıl daha kanla ödenecektir.

Onbin kilometre uzaklardan gelip, Irakta ve Suriyede El-Kaide’den İŞİD’e, PKK’dan SDG’ne tüm teröristleri silahlandıran,  bunlardan Türkiye’ye karşı ordu oluşturan, ülkemizi bölmek, hatta işgal için binbir yalan dolanla Güneydoğumuzu karıştıran, terör örgütleri ile işbirliği içinde Suriyenin kuzeyini parselleyen ve Akdenize yeni petro-gaz yolları planlayan ve her fırsatta Türkiyeyi aldatan Amerika veya Türkiyenin Güneydoğusuna NATO’nun Stratejik Kürt koridoru damgasını vuran NATO ile ikiyüz yıldır Türkiyeyi kandırmaya devam eden Avrupa,  bundan böyle Türkiye’nin stratejik ortağı olamaz.

Çocuk aldatır gibi bitmeyen yalanları ile Güneydoğudan ülkemizi kuşatan bu Yeni Dünya Düzeninin Emperyal oyunlarına karşı Türk Silahlı Kuvvetleri Hatay’ın güneyindeki Afrin bölgesine bugün bir harekat planlamıştır. Bu harekatın ana amacı yıllarca Amerikanın “projemiz dahilinde değil” diyerek engellediği güvenli bölgeyi oluşturmaktır. Ülkemizde misafir ettiğimiz 4 milyona yakın Suriyeliyi kimsenin katkısı olmadan daha ne kadar besleyebiliriz. Bu Suriyeli göçmenler artık kendi  ülkelerine dönerek huzur içinde yaşamalıdırlar. Bugün yapılan Zeytindalı operasyonu aynı şekilde Suriye için de huzun operasyonudur. Onun için Esat hiç olmazsa bundan sonra biraz daha toleranslı olmalıdır.

Öyle inanıyorum ki bugün, zor günlerimizde Azerbaycan Türk’ü Türkiye için, Türkiye Türk’ü de Azerbaycan için canını vermeye hazırdır. Stratejik ortaklık böyle olur. Unutulmamalı  ki Tüm Türk  devletleri  ve milleti kardeştir. Fakat birçok uygulamalar göstermiştir ki, Türkiye ve Azerbaycan ikiz kardeştir, candaştır. Bunun kıymeti iyi bilinmelidir.

Azerbaycan’ı  bağımsızlığa taşıyan 20 YANVAR şehitlerine 28. Anma gününde Allahtan rahmet diliyorum.

Bugün başlayan, Fırat Kalkanı operasyonunun devamı olan Afrin harekatı nedeni ile Mehmetciğimizin Allah yardımcısı olsun. Bu terör illeti milletimizden çok can aldı. Bunda sahte stratejik ortaklarımızın payı büyüktür. Tümşehitlerimize Allahtan rahmet eylesin.

 

 
Etiketler: azerbeycan ürkiye, ,ibrahim özek,
Yorumlar
Haber Yazılımı