Yazı Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 15:20
 
Koç Nedir..?
Hasan HASRAT
adommedya@gmail.com
 
 

Araştırıp yazdı: İlahiyatçı, İslam Araştırmacısı,Şeriat öğretmeni, Avukat, Psikolog, Parapsikolog, Metafizik araştırmacısı, Astrolog, Yaşam Koçu. 

HASAN HASRAT

 

Son yılların en çok duyduğumuz hayatımıza yeni giren bir termin ve bazılarımızın tam şekilde çözemediği 'Yaşam Koçu' termini oldu.  Amerikan transandantalizminin en önemli temsilcilerinden Ralph Waldo Emerson (1803-1882), bu terimin tanımını:

 'Bir yaşam koçu, bize yapabileceklerimizi yaptıran kişidir' cümlesiyle ifade etmiştir. 

‘Koçluk’ teriminin kökü ‘koç’(coach) kelimesi, İngilizcede ‘bir yerden bir yere taşıyan araç’ anlamındadır. 16’ncı yüzyılda Fransızcadan İngilizceye geçmiş. Yakın tarihte ilk defa, 1840 yıllarında Oxford Üniversitesi’nde, öğrencileri sınava hazırlayan hocalar için kullanılmaya başlamıştır. 

 

Peki, yaşam koçu tam olarak nedir, ne yapar?

Koç kişinin  hem  kendi  hayatı  hem  de  başkalarının  hayatı  için  bir  fark yaratabileceği  donanıma  sahip  olmasına  yardımcı  olur. Herkes  ile  iletişim  becerilerinin  gelişmesine ve doğru ilişkiler kurulmasına destek olan kişidir. Yaşam  zorlukları, karışıklıkları  içinde,  yaşanan olayları  daha  objektif  ve  duygulardan arınmış  değerlendirme  yapmaya , güzel düşüncelerin yaranmasına yardımcı olur.

 

Yaşama  karşı  direnç  içinde  değil,  yaşam  ile  birlikte  akarak, pozitif farkındalık  geliştirerek,  pozitif yaşamaya  yardımcı  olan bir hayat arkadaşıdır.

Kendisine  farklı ve ya da yeni  bir  yaşam  alanı açmak  isteyen  kişiler  için,  geçerli, doğru, pozitif etkin  bir  araç  sunar, doğru yol yoldaşlığı rolünde olur.

Koçlar her zaman karmaşayı, hayatında farklı yaşanan olayları öğrenme  fırsatına  dönüştürmek  için  yeni  pozitif bir  bakış  açısı kazanmaya  yardımcı  olur.

 

Duygularınızı  rahat, doğru şekilde ifade  etmeyi  ve  yıkıcı, kırıcı değil,  yapıcı ve pozitif bir  şekilde  karşılık vermeyi  öğrenmenize  yardımı ola bilir.

 

“Kendini yetiştirmiş biri diye bir şey yoktur. Hedeflerinize sadece başkalarının yardımıyla ulaşacaksınız ”dedi. ‘’George Shinn’’

 
Etiketler: Koç, Nedir..?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı