Yazı Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 11:52
 
Siyaset Psikolojisi
Neval KÜTÜK
adommedya@gmail.com
 
 
 
Siyâset , idare etmek, önlem almak , yönlendirmek ve organize etmek demektir. Politika ise oyunlar, yalanlar, dolanlar vb  işlerle ilgilidir.
 
 Günümüzde siyasetin adı kötüye çıkmıştır çünkü dürüst olmayan siyasetçiler de vardır. Fakat hiç bir ülke siyaset ve siyasetçi olmadan organize olamaz. Insanlar siyasetten ne kadar hoşlanmasalar da ülkenin işlerini idare etmek için siyasete ihtiyaç var. Yani siyaset toplum yaşamında zorunludur. 
 
Siyasetçilerin izledikleri yola politika denir. Idare etme olayının öteki adı siyasettir. Seçim, muhtarlıklar, belediyeler, valilikler,meclis  gibi öğeler siyasetin unsurlarıdır .
 
Siyasetçi devlet araçlarını sürekli kullanarak halkın çıkarlarını ve ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Eğer siyasetçi halkın ihtiyaçlarını göz ardı ederse huzursuzluklar ortaya çıkar. 
 
Halk, seçim ve oy çokluğu aracılığıyla bir siyasetçiye kendi üzerinde iktidar kurma hakkı verir. Politika yıllardır var olan bir olgudur. Hatta iki insan bir araya geldiği anda politika başlamıştır. Iki insanın olduğu yerde politika da vardır. 
 
Insanlar günlük yaşantılarında eşlerine dostlarına istediklerini yaptırmak için politika uygularlar. Anne baba çocukların, çocuklar ise ebeveynlerin zaaflarından yararlanarak istedikleri şeyi elde etmek ister. Uzlaşma politikası sayesinde amaçlarına ulaşırlar. 
 
Çoğu insan günlük yaşamda politika yapar ve politik oyunlar sergiler.  Böylece amacına ulaşır. Işte o yüzden denilebilir ki, politika bir insanın amacına ulaşmak için kullandığı yol ve yöntemdir. 
 
Neval KÜTÜK 
Dünya Değişim Akademisi
Değişim Uzmanı 

 
 
YanıtlaYönlendir
 
 
 
 
 
Etiketler: , Siyaset, Psikolojisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı