Yazı Detayı
23 Eylül 2018 - Pazar 12:03
 
Tatlı Bekleyiş..!
Gamze BİLİCİ
adommedya@gmail.com
 
 

Tatlı Bekleyiş..!

Annelik, her kadının fıtratında olan ve sonradan kazanılması mümkün olmayan yaradılış gereği içgüdüsel bir değerdir.

Annelik sana ait olan savunmasız bir varlığı koruma güdüsüdür. Daha anne karnında susam tanesi kadarken başlar bu koruma güdüsü. Bu güdü istemsiz olarak meydana gelir. Yoksa öleceğini bile bile yavrularını korumak pahasına, aslana saldırır mıydı tavuk?

Aslında her kız çocuğu, dünyaya geldiği anda hazırdır anne olmaya. Önce oyuncak bebeklerimizin,  annesi olarak başlarız hayata.

Sonra evin büyük çocuğu isek kardeşlerimizin annesi olarak devam ederiz. Kardeşlerimizin sorumluluğunun bir kısmını da olsa, üzerimize alıp, annelik adımlarınıonlarla oynadığımız oyunlarla hayatımıza serpiştirmeye baslarız.

Ve sonra yıllar geçer, gerçekten anne olacağımızı öğreniriz. Bu başka bir duygudur, benzemez oynadığımız oyunlara. Anne olduğunda-çocuk anne rahmine düştüğü andan itibaren her kadın kendini anne olarak görür- önce onu anlamaya çalışırsın, sonra panik olursun başka duygudur bu, diğerleri gibi değildir. Hayatında kazandığın hiçbir tecrübeye benzemez. Herhangi birinden veya bir kaynaktan öğrenebileceğin bir şey değildir.

 Tamamen sana ait senin koruyup kollayacağın, sana muhtaç sana aciz bir can. Onla başlar hayatın sanki ondan öncesi yokmuş gibi. Herşeyin değişir, yediğin yemekten, uyku düzenine kadar, hatta kulağına gelen en güzel müziğin artık onun kalp atışları olarak değişmesi gibi. Aylar geçtikçe içindeki mucize büyümeye, gelişmeye devam eder. Minik eller, minik ayaklar oluşur içinde.

Ne istediğini, acıktığını, susadığınıhayata dair ne ihtiyacı varsa ifade edemeyecek bir minik bebek. Yaşatayacağı tüm uykusuzluklara tüm yorgunluklara rağmen, büyük bir özlem ve heyecanla her zaman bize,sevgimize, merhametimize,sabrımıza ihtiyacı olan minik bebeğimizin ailemize katılmasını ve dünyanın en güzel kokusunu koklamayı bekliyoruz.

Tüm annelerin sağlıkla bebeklerini kucaklarına alıp, vatana faydalı bireyler yetiştirmelerini diliyorum.

Dünyanın en fedakâr varlıkları olan annelerimize sonsuz hürmetlerimle…

 

GAMZE BİLİCİ

 
Etiketler: gamze bilici, köşe yazarları, filaş haber, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Akademisyenler, en iyi kişisel gelişim yazıları,
Yorumlar
Haber Yazılımı