Yazı Detayı
24 Mayıs 2019 - Cuma 14:47
 
Yalan İnsanın Kendisidir!
Rüzgar BÜYÜKTANKAYA
adommedya@gmail.com
 
 

Hayatimizin içinde zaman zaman birçok yalan barındırırız. Bazen bu yalanlara kendimiz bile inanırız. Hatta yalan söylemediğimiz günler kendimizde eksiklik hissedebiliriz. Neden yalan söyleme ihtiyacı duyduğunuzu hiç düşündünüz mü? Yalan söyleyen  kişilerin çocukluğuna indiğimizde bazen ilgi çekmek bazen yaptığımız bir hatanın ortaya çıkmasını önlemek bazen korkular ve kaygılar bazen kazanmak bazen sevgisizlik bazen çevremizde büyüklerimizin yalanlarına şahit olmak gibi nedenlerle yalan söylenir.

 

Yalan insanın kendisini kandırmaktan öteye gidemez. Söylenen yalanların kar olduğunu zannet sekte aslında büyük zararlar getirdiğini görmeyiz. Zaman içinde yalanlar çoğaldıkça hatalarda çoğalır. Bazen pembe yalanlardan bahsedilir. Yalan söylemenin mavisi pembesi kırmızısı olur mu sizce? Şimdi diyorsunuz ki yalan söylemeyen var mı ? Tatbiki çok zor yok denecek kadarda azdır. Önemli olan bu yalan söyleme halinden nasıl kurtulabiliriz. İyi bir iletişim haliyle yalanlarımızı en aza indirebilir ve bitirebiliriz.

 

Örneğin annemizin çok sevdiği kristal vazosunu kirdik korkudan yalan söyleriz. Ben kırmadım ben görmedim gibi. Peki neden yalan söyledik çünkü, annemiz bize kızacak annemiz belki bizi dövecek dayak yeme korkusu bağırma kaygısıyla yalanlar söyleriz. Peki, doğruyu söylersek neler olur? Annemiz bağırır belki şiddet uygular belki de bize ceza verir. İşte çözüm burada çocuklarımızı yalana sevk etmemekte. Çocuklarımızla iyi bir iletişim hali korku ve kaygıların olmayışı ve cezaların ortadan kalkışıyla çocuklarımızın yalan söylemesini önler ve dürüst kişilikli insanlar yetiştirmemizi sağlayabiliriz.

 

 Korku ve kaygılar yalanları doğurur. Çocuklarımızla sağlıklı iletişim kurup onların yalan söylemelerini önleyebiliriz. Bağırmadan dövmeden korkutmadan çocuklarımıza sorduğumuz sorulara cevaplarımızı alırsak yalansız yada en az yalanla yaşayan bir toplum olarak devam ederiz.

 
Etiketler: rüzgar büyüktankaya, makaleler, köşe yazarları, kişisel gelişim yazıları,
Yorumlar
Haber Yazılımı