Haber Detayı
22 Kasım 2021 - Pazartesi 09:49 Bu haber 1035 kez okundu
 
Bir Millet Üç Devlet..!
Karabağ Zaferi Ve Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin 38. Kuruluş Kutlamaları
GÜNCEL Haberi
Bir Millet Üç Devlet..!

Bir Millet Üç Devlet..!

 

Anadolu Aydınlar Ocağından

Karabağ Zaferi Ve Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin 38. Kuruluş Kutlamaları

 

20 Kasım akşamı Karabağ zaferi ve Kıbrıs Türk cumhuriyetinin 38. yılı anma ve kutlama töreni, Anadolu Aydınlar Ocağı tarafından düzenlendi.

Yönetim kurulunun katıldığı toplantı ve konferansta onur konuğu Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı mensubu Kıbrıs gazisi Em. Tümg. Cumhur Evcil’di.

Konferansta; Başkan Prof. Dr. İbrahim Öztek, Karabağ’ın dünü bugünü ve Karabağ Büyük Vatan Zaferi’ni, Cumhur Paşa ise Savaşın harp taktiği ve Kıbrıs Barış Harekâtını anlattı.

Öztek, I. Petro ve II Katerina’dan günümüze Karabağ Rusya için de çok önemliydi. Zira “Karabağ’a hâkim olan Anadolu’ya Azerbaycan’a ve İran’a hâkim olur, kolayca sıcak denizlere inebilir. Bunun için bölgede bir tampon Ermeni devleti kurulmalıydı” stratejisini hiç unutmamıştı.

Birinci Karabağ savaşı ve Hocalı Soykırımının üzerinden 30 yıl geçmiş, Azerbaycan 30 yıldır AGİK ve BM kararı olarak, Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çıkmasını bekledi. Buna karşın Ermenistan Azerbaycan sınırlarına tecavüzden geri kalmadı ve en son Temmuz 2020 günleri Tovuz, Terter ve Gence gibi sivil yerleşim yerlerini ateş altına aldı ve 26 Temmuz günü de stratejik bölge Tovuz’a saldırdı.

Savaş 44 gün sürdü. Başkomutan Aliyev’den erine, devlet yönetiminden sokaktaki insanına kadar tüm Azerbaycan inandığı haklı davasında bir oldu. İnançlı, imanlı, kahraman Azerbaycan askeri vatanı için ölmeye hazırdı. Bu 30 yıl içinde çok iyi eğitilmiş, donatılmış, şanına ve ecdadına layık bir ruhla düşmana en ağır silleyi indirdi. Düşmanı neye uğradığını şaşırdı. Türk SİHA’ları yardımıyla da düşmanın bütün bataryaları, karargâhları, mühimmat depoları ve hava savunma sistemleri yerle bir edilerek, işgal altındaki vatan toprakları kurtarıldı ve Ermenistan esir alındı.

Savaş sonu Nahçivan ve Azerbaycan’ın bir yol ile birleşmesi en büyük kazanımlardan biri idi. Türk askeri Rusya ile birlikte barış gücü oluşturdu. Nuri Paşadan 103 yıl sonra Türk Ordusu Kafkasya’da görev aldı. Karabağ zaferi 200 yıldır Türk’ün Asya’da aldığı ilk zaferdir. Bu zafer tüm Türk milletinin onurudur dedi.

Em. Tümg. Cumhur Evcil, 30 yıldır korugan haline getirilen şehirler, mevziler, siperler, 3000 metre yükseklikteki dağlar, soğuk kış şartları altında göğüs göğüse yapılan muharebelerde inançlı kahraman Azerbaycan Askeri düşmana en ağır darbeyi indirmiştir.

Kıbrıs Barış Harekâtında da düşman yıllarca hazırlık yapmasına rağmen, üç beş gün içinde hazırlıkları çiğnenip geçilmiştir. Biz iki yıl önce Azerbaycan’da Gence’de askeri birlik ziyaretlerimizde askerimizin gözünde bu inanmışlığı, cesareti ve vatan aşkını gördüm dedi.

Toplantıda Emekli Subaylar ve Muharip Gaziler dernekleri ile Anadolu Aydınlar Ocağı bundan böyle “BİR MİLLET ÜÇ DEVLET” olgusunu işleyeceklerini belirttiler. Şehitlerimizin ruhuna Fatihalarla toplantı sona erdi.

Konferans sonrası Başkan Prof. Dr. İbrahim Öztek, Cumhur Paşaya Aydınlar Ocağının şilti ve bayrağını taktim etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anadolu aydınlar ocağı, karabağ zaferi, kıbrıs türk cumhuriyeti, kıbrıs zaferi, İbrahim öztek, cumhur evcil, Kıbrıs Barış Harekâtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı