"Yılsonu İçin Dolar Kuru 8,5-9 TL"

İSİYAD Genel Başkanı Cemal Çoban, dolar kurundaki artışa ilişkin yaptığı açıklamada, "12-13 TL'ler şu anda kurun çok yüksek olduğunu gösteriyor. Kurdaki ani hareketliliğin 10-15 gün içinde duracağını düşüyoruz yılsonu için dolar kurunun 8,5-9 TL bandında olmasının mantıklı olduğunu belirterek, Türkiye ekonomisinde bir makas değişikliği yaşadığının çok açık olduğunu söyledi.  "Düşük faiz, yüksek kur, çokça üretim ve ihracat, sıfır cari açık gibi bir hedef var artık geçmiş döneme nazaran. Biz bunu ISIYAD olarak destekliyoruz. Yıllardır Türkiye'de düşük kurdan dolayı üretim çarklarımız dönmedi ve hep ithalata bağımlı hale geldik" diye konuştu.

Kurun düşük olup ithalatı özendirmemesi gerektiğini dile getireni, "Bir miktar yüksek olup ihracatı desteklemeli. İkinci madde de kurun oynaklığının olmaması, öngörülebilir olması. İş adamları olarak isteğimiz kurda çok ani değişiklikler olmaması, "Kur aslında beklenen seviyede mi sizce?" şeklindeki soruya karşılık, "Hayır değil. Arkadaşlarla ve ekonomistlerle yaptığımız toplantıda kurun 8,5-9 TL bandında olması mantıklı yılsonu için. Bu aralık mantıklı olabilir. Yoksa 12-13 TL'ler şu anda kurun çok yüksek olduğunu gösteriyor." şeklinde cevap verdi.

"ABD'de Enflasyon Var"

Türkiye'nin kasım ve aralık aylarında yurt dışından alınan krediler nedeniyle yüklü ödemeleri olduğunu Bir gerçek hem kamu hem de özel sektörün borç ödemeleri için dolar talebinin kurun yükselttiğini belirterek bunun geçici olduğunu düşündüğünü aktardı. "Kurdaki ani hareketliliğin 10-15 gün içinde duracağını düşünüyoruz” “Türk lirasının değerini korumakla ilgili eleştirilerin bulunduğuna" dair bir yorum üzerine, "Türk lirasının değerinin korumak faiz artırmak değildir. Dünyada eksi faiz veren birçok gelişmiş ülke var. ABD'de şu anda yüzde 6-7 enflasyon var, faiz oranı yüzde 0,25." diye konuştu.

"Olumlu Bir Tablo Bekliyoruz"

Avrupa ülkelerinde ciddi bir enflasyon olduğunu, ancak bu ülkelerin hiçbirisinin faizi çok artırmayı düşünmediğini dile getiren başkan Cemal Çoban; "Dolayısıyla buradaki hareketlerin ani olması piyasaya ve bize rahatsızlık veriyor. Yani çok hızlı yükseldik, çok hızlı düştük falan. Bu oynaklıktan dolayı sanayicinin, üreticinin, ürettiği ürünü fiyatlayamama problemi var şu anda. Ama bunların 10-15 gün içinde yerine oturacağını düşünüyoruz. Kurla ilgili şu ana kadar kim tahminde bulunduysa hepsi yanıldı. Kurun şu anda zaten yüksek olduğunu, mevcudun üstüne çıkmayacağını düşünüyoruz. Dış borç ödemeleri bittiği anda farklı bir tabloyla karşılaşacağız. Ondan sonra olumlu bir tablo bekliyoruz."

"Önümüzdeki Yıl Belki De Dış Ticaret Açığı Vermeyeceğiz"

Kurun oynaklığının üreticileri zorladığını, ham maddelerde artış yaşandığını "Kurun bu kadar oynaklığının ve yükselmesinin reel ekonomik verilerle örtüşmediğini her ortamda söylüyoruz. Çünkü gerçekten ihracat rakamlarımız çok iyi, kasımda yine rekor kıracağız. Yılsonu belki de Cumhuriyet tarihinin rekor artışına sahne olacağız. Üretim çarklarımız dönüyor. Kamu olarak altyapı yatırımlarımızın yüzde 70-80'inin bitirdik. Turizmcilerle konuşuyoruz, 'önümüzdeki yıl yerli turist otel bulamayacak' diyorlar. Şu anda bütün rezervasyonlar kapatılmış durumda. Yani 35-40 milyar dolar bir turizm gelirinden bahsediliyor. Her ay 20 milyar dolar ihracat yaparsak 240 milyar dolar, 30-40 milyar dolar da hizmetlerden gelirse 280 milyar dolar. Belki önümüzdeki sene dış ticaret açığı vermeyeceğiz, belki dış ticaret fazlası vereceğiz.

 

Yani Türkiye için çok büyük bir fırsat var. “Türkiye’nin stratejik ürünlerde ihracatını mutlaka belirli bir plan çerçevesinde yapması gerektiğini belirterek, özellikle iç piyasada ihtiyaç duyulan ham madde ve benzeri ürünleri ihraç edilmemesi gerektiğini vurguladı.

"Burada 1 liraya ihraç ettiğimizi ürünü istihdam oluşturarak işleyip bu rakamın 8-9 katına ihraç etmek daha doğru değil mi? Biz burada (kotaları) destekliyoruz. Üretecek bir ham maddeniz yoksa fabrikaların üretim çarklarının yavaşlaması işçi çıkarmaları bile gündeme getirebilir." ifadelerini kullandı.

Cuma 38.8 ° / 24.9 °
Cumartesi 40.4 ° / 25.9 °
Pazar 39.7 ° / 23.8 °

'Yılsonu İçin Dolar Kuru 8,5-9 TL'

İSİYAD Genel Başkanı Cemal Çoban, dolar kurundaki artışa ilişkin yaptığı açıklamada, '12-13 TL'ler şu anda kurun çok yüksek olduğunu gösteriyor. Kurdaki ani hareketliliğin 10-15 gün içinde duracağını düşüyoruz yılsonu için dol
EKONOMİ 1.12.2021 09:50:39 0