Yazı Detayı
01 Mayıs 2021 - Cumartesi 18:19 Bu yazı 794 kez okundu
 
Benim İçin Önce İnsanlık Önemli
Hasan HASRAT
adommedya@gmail.com
 
 

Benim İçin Önce İnsanlık Önemli

 

Bu günkü Ayna projemedeki  misafirimiz Azerbaycanda sevilen ve çok seçilen sporcu Kamil Zeynallı. Son Karabağ kavgalarından büyük fedakarlık ve yardımseverlik göstermesi ile her kesin kalbini, sevgisini kazanmış adam gibi adam. Kamil şu anda zor durumda olan insanlara yardımlarını devam etmekte. Kurur duyuyoruz seninle.!

 

 

  - Kamil Zeynalli, en baştan başlayalım.  Nerede doğdunuz ve eğitiminiz?

 

  - Göyçay bölgesindeyim, çocukluğum orada annemle geçti.

Okulda çok kötü bir çocuktum ama matematik okudum ve sporu sevdim. 

Annem ve ben birlikte Bakü'ye taşındık. Eğitimime Bakü'de 47 numaralı okulda devam ettim. 

 

Ayrıca sürekli  sporda yaptım. Askerlik çağına geldiğimde,  beni tek çocuk olduğum için almadılar. Ama buna rağmen askere gittim, Füzuli bölgesine gittim, annem endişelenmesin diye ona Nahçıvan'a gittiğimi söyledim.

Annem bana bir şey gönderdiğinde, Nahçıvan'da bir arkadaşım vardı, almasını söyledim ve Nahçıvan'da olduğuma inanmaya devam etti ama sonra Fizuli'de ön saflarda olduğumu öğrendi. Her gün ağladı, hastalandı, gün geçtikçe kötüleşti.  Sonra annemin iyi olmadığını gördüm, izin aldım ve geri döndüm.

Geldiğimde çalışmaya başladım, spor yapmama imkan verecek bir işte çalışmak isterdim ama işe alınmadım.  Sonra bir restoranda garson olarak çalışmaya başladım.

 

Spor dediğimde futbolla başladım, çok iyi futbol oynuyorum, sonra karate ve judo yaptım.

  - Hiç birisi için beklenmedik bir problem yaşadınız mı?

-Bir arkadaşım vardı, nişanlısına bir laf söylemişler üniversite benimle gidelim bakalım sorun ne dedi. Birlikte üniversiteye gittik, çok kalabalık ile kavga ettik, birinin bıçağı vardı bizi yaralamak isterken elinden aldım, kendimi ve arkadaşımı korumak amaçlı birkaç kişiyi yaraladım.

 

Ne olduğunu bilmiyordum, şaşkınlık içinde idim, sonra doğruca karakola gittim, her şeyi anlattım, sekiz ay hapis cezasına çarptırıldım. Sonra tek çocuk olduğum için serbest bırakıldı.

- Hapishane bir şeyi bitirip başladığınız yerdir ? Öyle mi? 

- Hapisanede benden daha yaşlı insanlar vardı, bana çok öğüt verdiler. Onsuz kimseye zarar vermeyi düşünmezdim, hayatta bir amacım vardı ve hayatımı değiştirmek. 

 

  - Her zorluğun arkasında bir ışık vardır, bir el uzanır.  O el sana ulaştı mı?

  - Evet, tüm bunlardan sonra iki arkadaşım vardı.  Beni  işe götürdüler ve spor koçu olarak çalışmaya başladım, orada 7 yıl spor koçu olarak çalıştım. 

Sonra iş göstermeye başladık, sanatçıların, rapçilerin, şarkıcıların, aktörlerin ve aktrislerin spora olan ilgisi arttı. 

- Herkes özgür olmak ister ama salon açmak kolay değildir.  Fikir nasıl ortaya çıktı?

- Başkaları için çalışabildiğimiz kadar, biraz kendimiz için çalışalım (gülüyor).

Salonu açtığımda herkes beni destekledi, teşekkürler.  Herkese elinden geldiğince yardım etti.  Salonumuz hem erkekler hem de kadınlar için büyüktür.  Erkekler salonunda kadınlar da çalışabilir yani ortak kabul edilir.  Ancak salonda bayanlar için sadece bayanlar olabilir.

 

Spor Koçu olarak çalıştığım her yerde, bunun iyi bir kazanç olduğunu söyleyebilirim.  Şimdi işimi yapıyorum, milletimize sağlık veriyorum, para kazanıyorum ve burada çalışanlar var, eve ekmek götürüyorlar.

- Üniversitede okumak çok moda.  Yeteneğiniz var!  Diploma ne olacak?

- Spor Akademisi'nde okudum.

- Politika ile ilgileniyor musun?  Kimin politikasını seviyorsun?

- Beğendim ya da beğenmedim dediğimde haklıydım.  Bu yüzden nedense tek kelime söylemiyorum.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan'ı, siyasetini, konuşmasını, konuşmasını seviyorum.  İlham Aliyev'i de seviyorum.  Bu insanlar ülkeyi bu yükseklikte yönetiyorlar!  Bu büyüklükte bir ülkeyi yönetmek kolay değil. Her iki politikacıyı da seviyorum.

 

- Bugün bu kadar acı çekmeseydi Kamil nerede olurdu?

- Bugün bir babam olsaydı, bugünün Kamil olmazdım.  Hayatın her yüzünü gördüm ve anladım.  Benim için önce insanlık önemli, sonraki düşüncem para oldu.

Ne kadar iş yaparsam yapayım, ailem, kızım, arkadaşlarım bir tarafta.  Arkadaşlarımla ve kızımla daha çok zaman geçiriyorum.

 

Yazar: Hasan Hasrat

 

 
Etiketler: Benim, İçin, Önce, İnsanlık, Önemli,
Yorumlar
Haber Yazılımı