Yazı Detayı
13 Aralık 2017 - Çarşamba 09:30 Bu yazı 6422 kez okundu
 
KONUT ALIRKEN BU ALTIN KURALLARA DİKKAT EDELİM..!
Kadir ÖZEL
adommedya@gmail.com
 
 

Konut Alırken Bu Altın Kurallara Dikkat edelim

 

 Emlakhaberi.com genel yayın Yönetmeni ve Proje Konut Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Özel Ev Alacaklara Özel Tavsiyeler ve Ayrıntılı bilgiler sunuyor Bu konuda konut alacak olan vatandaşlara altın değerinde tavsiyelerde bulundu. İşte sizlere konut alırken kılavuz olacak öneriler…

 

1-Lokasyona önem verilmeli

 

Alınacak olan konut, oturum düşünülerek alınıyorsa aile bireylerinin sosyal yaşam beklentisi, konutun merkezi lokasyonlara yakınlığı ve genel ulaşım olanakları gibi detaylar gözden geçirilmeli. Yatırımlık düşünülüyorsa da tercih edilecek konutun bulunduğu bölge özelinde getirdiği fırsatlar mutlaka değerlendirilmeli. Alınacak konutun; okul, alışveriş merkezi, Metro , Metrobüs, toplu taşıma araçlarına yakınlığı, Devlet hastanesi Özel hastane gibi merkezlere yakınlığına dikkat edilmeli.

 

2-Deprem yönetmeliğine uygun olmalı

 

Ülkemiz Özellikle İstanbul kuşkusuz ki deprem kuşağında yer alıyor. Bu noktada alınacak olan konutun zemin etüdüne dikkat edilmesi gerekiyor. Doğru işçilik ve konutun deprem standartlarına uygun bir şekilde üretilip üretilmediği mutlaka kontrol edilmeli.

 

3-Kaliteli malzeme seçimine bakılmalı

 

Tercih edilecek olan konutta ön plana çıkan bir başka detay ise; konut inşa edilirken kullanılan malın ve malzemenin kalitesidir. Islak zeminlerde Kullanılan seramiklerin kalitesi banyo ve wc kullanılan fayansların kalitesi ,Mutfak Dolapları Mdf Malzemeden yapılıp yapılmadığı lake boya gibi diğer durumları tercih edilen camlardan, kapılara hatta beton harcına kadar her detay titizlikle incelenmelidir.

 

4- Kat mülkiyeti iskânı alınmış daireler tercih edilmeli

 

Konut ile alakalı olarak, tapu kaydının mutlaka kontrolünün sağlanması gerekiyor. Tapu müdürlüğüne gidilerek; kira, şerh, haciz gibi durumların söz konusu olup olmadığına mutlaka bakılması gerekiyor. Yapı kullanım izni olup olmadığı da mutlaka araştırılmalıdır.

 

5-Maket üzerinden alım yapılmamalı

Alınacak olan projenin maket üzerinden satışının gerçekleştirilmemesi gerekiyor. Maket üzerinden konut alındıktan sonra, proje tesliminde farklı bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız; mutlaka net ve brüt alan konusunda netlik sağlamanız ve nasıl bir yapıya sahip olduğunuz konusunda netlik kazanmanız gerekiyor.

 

6-Satış protokollerine dikkat

Satın alınacak olan evin sosyal alanlarının ve otopark gibi unsurların ücrete tabi olup olmadığı ve aidat stratejisine dair planlamalar önceden öğrenilmelidir.

 

 
Etiketler: kadir özel, ev alırken nelere dikkat etmeliyiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı